Małe żniwa to czas zbiorów rzepaku i jęczmienia ozimego, poprzedzający właściwe żniwa, zwane dużymi.

Stanisław Zarzycki z ZODR powiedział, że rolnicy rozpoczęli zbiór jęczmienia ozimego praktycznie w całym województwie. Przez ostatnie opady deszczu nie rozpoczął się on jedynie w powiatach: koszalińskim, kołobrzeskim i drawskim - dodał. W tym roku plantacje jęczmienia ozimego zajmują w województwie około 20 tys. hektarów.

Zdaniem Zarzyckiego plony są dość wysokie; z dotychczasowych zbiorów rolnicy uzyskują średnio pięć ton jęczmienia ozimego z hektara. Część zachodniopomorskich skupów oferuje za tonę jęczmienia od 530 do 550 zł, czyli mniej niż w ubiegłym roku.

Padające ostatnio w Zachodniopomorskiem deszcze nie pozwoliły rozpocząć zbiorów nowych odmian rzepaku i tego najwcześniej zasianego. Jeśli nie będzie padało, to za kilka dni zbiór rzepaku powinien się rozpocząć - przewiduje Zarzycki.

Rzepak jest uprawiany na około 100 tys. hektarów w województwie. Prognozy mówią, że za tonę rzepaku w województwie będzie można uzyskać poniżej 1500 zł. Cena rzepaku jest także niższa, niż w 2013 r.

Ostatnie deszcze nie tylko opóźniają żniwa, ale również powodują straty. Jak powiedział PAP inny specjalista z ZODR Ryszard Karaś, przez deszcze ucierpiało w województwie około 10 proc. upraw, m.in. żyta, pszenżyta, rzepaku i jęczmienia. Silny deszcz "kładzie" rośliny, co uniemożliwia ich zbiór. Według Karasia na części plantacji jęczmienia i pszenżyta przez panującą wilgoć pojawiły się choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!