Mączniak prawdziwy obecnie jest jedną z najgroźniejszych chorób zbóż. To na nią w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę. Należy bardzo dokładnie zlustrować plantację i ocenić zagrożenie na podstawie progu szkodliwości. Dla tej choroby wynosi on w fazie krzewienia 50-70 proc. roślin z pierwszymi objawami porażenia, natomiast w fazie strzelania w źdźbło 10 proc. źdźbeł z objawami choroby, a w fazie kłoszenia 5-10 proc. źdźbeł porażonych, przy czym pierwsze objawy występują na liściu podflagowym i kłosie lub też 5-10 proc. liści z pierwszymi objawami.

Septorioza liści nie jest na razie aż tak bardzo groźna, nie mniej jej próg szkodliwości to w fazie krzewienia 30-50 proc. roślin z pierwszymi objawami porażenia lub 1 proc. liści z owocnikami, w fazie strzelania w źdźbło - 10-20 proc. porażonej powierzchni i w fazie kłoszenia 5-10 proc.

W wypadku rdzy brunatnej próg szkodliwości dla pszenicy w fazie krzewienia wynosi 10-15 proc. liści z objawami porażenia, w fazie strzelania w źdźbło 10 proc. źdźbeł, a w fazie kłoszenia - gdy pojawią się objawy na liściu flagowym. Natomiast co do rdzy żółtej wynosi on 30 proc. w fazie krzewienia, 10 proc. porażonej powierzchni roślin w fazie strzelania w źdźbło i podobnie jak przy rdzy brunatnej w fazie kłoszenia, gdy pojawia się pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!