Siew tzw. odmian przewódkowych, czyli zbóż jarych z genem mrozoodporności – wysiewanych późną jesienią i zimą (zwłaszcza w listopadzie i grudniu) stał się u nas w ostatnich latach popularniejszy. Zauważalny jest delikatny trend wzrostowy w uprawie tych roślin, ale ich skala wysiewu stanowi nie więcej niż 10 proc. wysiewu formy jarej zbóż. Dlaczego? Rolnicy traktują je raczej jako alternatywne rozwiązanie – jako ciekawostkę, a nie jako główny nurt uprawy.

Wiele jednak zależy od regionu kraju i warunków pogodowych panujących w danym sezonie.

– Nie mamy żadnych zapytań od rolników o przewódki – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl przedstawiciel Centrali Nasiennej Zielenin w województwie pomorskim.

Na Podlasiu sporadyczne telefony się zdarzają, ale nie mają one przełożenia w zakupach. – Na razie nie sprzedaliśmy ani jednej partii materiału siewnego zbóż jarych, które można wysiać w terminach późnojesiennych. Może zmieni się to z biegiem czasu. Zwykle rolnicy u nas kupują małe partie ziarna, raczej do celów doświadczalnych. W sumie nie sprzedajemy więcej niż 1 t tego materiału siewnego przewódek w sezonie. Oferujemy dwie odmiany pszenicy – podkreśla przedstawicielka Centrali Nasiennej Zabłudów.

Inaczej sytuacja wygląda w rejonach Polski, gdzie susza dała się ostro we znaki, również jesienią. – Mamy bardzo dużo zapytań o pszenicę przewódkową. Będziemy ją sprzedawać w listopadzie i grudniu, bo wtedy jest najlepszy czas do jej siewu. Na chwilę obecną rolnicy jeszcze do końca października z powodu suszy, wykonują siew zbóż ozimych – mówi przedstawiciel Centrali Nasiennej Kalnas z Wielkopolski. Sprzedają oni jedną odmianę pszenicy przewódkowej – Tybalt, bo o nią najczęściej pytają rolnicy. Cena 100 kg materiału siewnego przewódki najpewniej będzie zbliżona do ceny pszenicy ozimej, czyli wyniesie ok. 165 zł brutto.

Podobnie jest w województwie kujawsko-pomorskim. Tam również jest dużo zapytań o przewódki, ale farmerzy z zakupem na razie się wstrzymują. - Rolnicy czekają jeszcze na typowy okres ich wysiewu, czyli listopad lub grudzień, bo na razie jeszcze bardziej opłaca się wykonać siew zbóż ozimych – dowiadujemy się w CN w Mogilnie. W najbliższym czasie spodziewany jest wzrost zakupów. Materiał siewny tych zbóż kosztuje ok. 170 zł za 100 kg.

Warto wiedzieć, że w Krajowym Rejestrze nie ma odmian typowo przewódkowych, a firmy hodowlano-nasienne oferują odmiany pszenicy jarej i pszenżyta jarego mające cechy przewódek w okresie siewów późnojesiennych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!