Powierzchnia owsa mimo licznych jego zalet sukcesywnie maleje. Zboże to coraz rzadziej siane jest solo, natomiast stosunkowo jeszcze często w mieszankach jarych. 

Wymieńmy kilka podstawowych zalet dla których warto rozważyć uprawę owsa w naszych gospodarstwach:

• Owies posiada właściwości fitosanitarne.

Dużą zaletą owsa jest jego wysoka wartość przedplonowa, zwłaszcza w zmianowaniu o dużej strukturze pozostałych zbóż kłosowych. Jako jedyny ze zbóż, owies nie jest porażany przez choroby podstawy źdźbła. Nie uczestniczy także w łańcuchy żywicielskim tychże chorób. Przełamuje więc jeden z negatywnych skutków monokultury zbożowej.

• Ze zbóż, owies jest najbardziej konkurencyjny w stosunku do chwastów.

Konkurencyjne zdolności owsa wobec chwastów, wynikają głównie z jego wczesnego terminu siewu oraz szybkiego przyrostu masy nadziemnej i korzeniowej. Ponadto rośliny tworzą dłuższe źdźbła o bogatszym ulistnieniu, które szybko zacieniają glebę. Chwasty w takich warunkach gorzej się rozwijają. Zdarza się, że w dobrze prowadzonym zmianowaniu w uprawie owsa nie jest konieczny zabieg herbicydowy. Ta właściwość sprawia, że jego uprawa szczególnie doceniana jest w produkcji ekologicznej.

• Ma małe wymaganie termiczne.

Ta cecha owsa sprawia, że zboże to możemy wysiewać na przedwiośniu w pierwszej kolejności (w pierwszej dekadzie marca, a czasem nawet już pod koniec lutego). Owies lubi chłodną i wilgotną pogodę, a niskie temperatury panujące na przedwiośniu sprzyjają dobremu ukorzenieniu się roślin. Kiełkuje już w temperaturze 2-3°C. Jest odporny na wiosenne przymrozki. Dzięki temu, że można go wysiewać wcześniej, owies dobrze korzysta z zapasów wody pozimowej. Jest także słabiej porażany przez choroby i rzadziej atakowany przez szkodniki.

• Ma mniejsze wymagania glebowe i wyższą tolerancja na niskie pH.

Ze względu na silny system korzeniowy ma mniejsze wymagania glebowe. Owies pobiera trudniej dostępne składniki i jest mniej wrażliwy na niskie pH gleby. Uda się zarówno na stanowisku o odczynie obojętnym, jak i na kwaśnym. Zakres odczynu gleby dla owsa mieści się w granicach pH 4,5-7,2.