Co jest powodem niższych zbiorów? Przede wszystkim susza, która odcisnęła swoje piętno nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach UE.

- We Francji, będącej liderem w unijnej produkcji kukurydzy, zbiory tego gatunku wyniosą 13-14 mln ton w porównaniu do 18 mln ton zebranych rok wcześniej. Grupa producentów AGPM podała swój szacunek w wysokości 13,9 mln ton, opierający się na plonach w wysokości 9,01 ton z ha. Do 26 października br. francuscy rolnicy zebrali ziarno z 75 proc. całego areału – podało francuskie biuro rolne FranceAgriMer – szacuje FAMMU/FAPA.

Na szczęście korzystna pogoda w październiku i listopadzie sprzyja zbiorom tego gatunku, ale niestety plony są dużo niższe niż się wcześniej spodziewano.

Dla przykładu w Rumunii, która plasuje się na drugiej pozycji w unijnej produkcji kukurydzy, tegoroczne zbiory szacuje się na 9 mln ton, tj. o 2 mln ton mniej w porównaniu z rezultatem z ubiegłego roku.

- We Włoszech tegoroczna produkcja kukurydzy ma być o 22 proc. mniejsza niż przed rokiem, w wysokości 7,3 mln ton, co odzwierciedla zarówno spadek areału, jak i plonowania. Gorsze wyniki produkcji kukurydzy w skali Unii Europejskiej mogą oznaczać wzrost zapotrzebowania na sprowadzane ziarno tego gatunku. KE utrzymuje prognozę importu w wysokości 11 mln ton. Jest to znacznie poniżej szacunków USDA wynoszących 16 mln ton – prognozują analitycy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!