Niższe cła na zagraniczne ziarno oraz zniesienie odłogowania - to zdaniem Komisji Europejskiej miała być najlepsza recepta na zbyt wysokie ceny zbóż we Wspólnocie. Ułatwienia w imporcie już są ale na razie nie wpłynęły znacząco na obniżenie cen na światowym rynku.

Zniesienie odłogowanie odczujemy dopiero po następnych żniwach. Powierzchnia upraw zwiększy się wtedy o 10 proc. Jednak zdaniem producentów nie wpłynie to znacząco na zwiększenie zbiorów.

Zbigniew Kaszuba, prezes KFPZ: - ten obszar, który do tej pory tradycyjnie europejscy rolnicy odłogowali, trzeba przyznać należy do najsłabszych gruntów i z tych gruntów nie należy się spodziewać wysokich plonów.

Tymczasem do żniw nie powinniśmy spodziewać się znaczących zmian w cenach ziarna. Rynek jest dość stabilny i tak ma być do czerwca. Zbigniew Kaszuba, prezes KFPZ: - nastąpi stabilizacja na tym rynku na rzeczywiście dość wysokim poziomie. Nie sądzę, żeby odchyłki od ceny 240 euro były zbyt duże.

Zdaniem zespołu ekspertów przy Agencji Rynku Rolnego cena wysokojakościowej pszenicy do czerwca powinna średnio wynosić od 780 do 830 zł za tonę.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!