Młyny wykorzystują zaledwie 60 proc. swoich mocy a i tak nadprodukcja jest widoczna. Skutek jest taki, że ceny mąki utrzymują się na nieopłacalnym poziomie.W ciągu roku zboże zdrożało o połowę, mąka tylko o 30 proc.

Dziś za tonę pszenicy konsumpcyjne trzeba zapłacić od 920 na zachodzie kraju do 950 na wschodzie. Poniżej 900 zł ziarno można kupić tylko na granicy niemieckiej, ale do ceny trzeba jeszcze doliczyć koszty transportu. 


MĄKA

hurtowe ceny zbytu zł/kg

pszenna   typ 500 1,20 – 1,25   typ 750 1,10 – 1,15 żytnia 1,10 – 1,20

Kilogram mąki chlebowej kosztuje teraz ok. złotego 10 gr, w podobnej cenie sprzedawana jest mąka żytnia.

Źródło: Agnieszka Niemcewicz/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!