"Chciałabym, by ta propozycja ułatwiła import zboża do UE z państw trzecich i by to spowodowało zmniejszenie napięcia na europejskich rynkach zbóż" - powiedziała komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Tłumaczyła, że zbiory były w UE bardzo niskie, a ceny wzrosły zarówno na rynku wewnętrznym, jak i na rynkach światowych.

KE ma nadzieję, że jej propozycja zostanie przyjęta przez ministrów rolnictwa 18 grudnia.

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Polska wnioskowała do KE o uruchomienie bezcłowych kontyngentów z Kanady i Stanów Zjednoczonych, by poprawić w Europie bilans zbożowy, a tym samym obniżyć ceny pasz.

Resort rolnictwa postulował na forum Komisji, by rezerwy zbóż przechowywane w unijnych magazynach w różnych krajach były przeznaczone na rynek wewnętrzny.

W lipcu zapasy zbóż (prywatne i interwencyjne) w UE były mniejsze o 13,2 mln ton w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniej kampanii. Sytuacja ta spowodowana jest niskimi zbiorami w kampanii 2006/2007 oraz znacznym wykorzystaniem zapasów interwencyjnych w UE.

W 2007 roku słabe zbiory zbóż spowodowane były niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Całkowita produkcja w UE wyniosła 256 mln ton, czyli była o 10 mln ton mniejsza (3,5 proc.) niż w sezonie 2006/2007.

KE zwraca uwagę, że UE musi w sezonie 2007/2008 importować więcej zbóż niż w sezonie 2006/2007.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!