Spadki nie są duże, ale systematyczne, co producentów nie nastraja optymistycznie. Największe różnice widać w notowaniach pszenicy, bo jest ona na rynku najłatwiej dostępna. Za tonę wysokiej jakości surowca konsumpcyjnego z dowozem młyny płacą średnio 615 złotych.

Firmy paszowe obniżyły stawki surowca paszowego nawet do 510 złotych. Takie ceny to zdecydowanie za mało, by wyjść na swoje – mówią producenci. I dodają, że aby zwróciły im się koszty produkcji i mogli liczyć na minimalny zysk, tona pszenicy konsumpcyjnej powinna kosztować około 700 złotych. To z kolei nie znajduje odzwierciedlenia w ofertach zakupu. Przetwórcy nie widzą na razie możliwości podniesienia proponowanych stawek, zwłaszcza, że surowiec na rynku jest dostępny.

Podczas, gdy z dostępnością pszenicy nie ma problemu, przetwórcy narzekają na braki w ofertach sprzedaży jęczmienia i żyta. To ostatnie, szczególnie paszowe, gdy tylko pojawia się na rynku kupowane jest na pniu. Surowca konsumpcyjnego praktycznie nie można dostać.

Zboża

giełdy towarowe zł/t



żyto paszowe 460 – 490

żyto konsumpcyjne 490 – 540

jęczmień konsumpcyjny 470 – 490

jęczmień paszowy 540 – 580



Źródło: Agrobiznes/ Stella Norowska-Woldańska

Podobał się artykuł? Podziel się!