Zboża jare należy siać jak najwcześniej, gdy tylko można wjechać w pole z narzędziami uprawowymi. W tym roku można było tego dokonać wyjątkowo wcześnie. Pierwsze siewniki pojawiły się na polach z początkiem marca. Do połowy tego miesiąca większość rolników ukończyła siewy zbóż jarych w swoim gospodarstwie. Siali w przesuszoną glebę jednak opady deszczu, które później nastąpiły stworzyły optymalne warunki do kiełkowania zbóż.

Wczesny termin siewu zbóż jarych pozwala lepiej wykorzystać ich potencjał plonotwórczy poprzez wydłużenie okresu wegetacji. Rośliny siane wcześnie odznaczają się lepszym rozwojem systemu korzeniowego, który umożliwia intensywne pobieranie składników pokarmowych i uodparnia tym samym rośliny na suszę.

U zbóż wcześnie sianych przedłużone są fazy przed kłoszeniem, odznaczają się lepszą krzewistością produkcyjną, co wpływa na większą obsadę kłosów na powierzchni. Rośliny wytwarzają zwiększoną powierzchnię asymilacyjną liści, lepiej wykorzystują składniki pokarmowe z gleby co w konsekwencji pozytywnie odbija się na plonie końcowym.

Zboża jare nie są wrażliwe na przymrozki wiosenne (wytrzymują te dochodzące do -8oC). Większe spadki temperatur mogą uszkodzić rośliny, ale rzadko powodują ich całkowite zniszczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!