PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zboża ozime będą nierównomiernie dojrzewać

Zboża ozime będą nierównomiernie dojrzewać

Za dwa, trzy tygodnie będzie wiadomo, jakie będą plony zbóż. Na dzień dzisiejszy nie jest źle, tym bardziej, że zapowiadane są opady deszczu – mówi portalowi farmer.pl Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Ale pogoda może wszystko pokrzyżować.Generalnie można powiedzieć już teraz, że mimo późnej wiosny i krótszego okresu wegetacyjnego, produkcja zbóż w Polsce nie powinna odbiegać znacząco od średniej wieloletniej, a nawet nieco może ją przekroczyć. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od przebiegu pogody, jednak lokalnie już należy się liczyć z tym, że mogą wystąpił z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych - straty w plonach.

- Żniwa w tym roku na pewno będą opóźnione, później mogą być też prowadzone siewy np. rzepaku ozimego - zaznacza Mładanowicz.

Można zauważyć taką zasadę, że w lepszej kondycji są zboża ozime, w gorszej - jare.

- Zboża jare w zależności od regionu kraju mają niesatysfakcjonującą obsadę. Siewy były opóźnione , ale nawet kto wykonał go wcześniej, jeszcze w kwietniu, kiedy temperatura gleby była dość niska - przez to zboża słabo kiełkowały. Następnie po chłodach przyszło gwałtowne ocieplenie, a rośliny nie rozwijały się tak jak powinny. Nie jest to jednak powód do niepokojów - dodaje Mładanowicz.

Zwłaszcza w zbożach jarych można zauważyć regionalne niedobory wody, ale w najbliższym czasie, zgodnie z prognozami pogody, ma się to zmienić.

- Oziminy z kolei słabo się rozkrzewiły. Teraz niektóre gatunki już się wykłosiły, ale widoczne są wtórne odbicia, co wpłynie na fakt, że będą nierównomiernie dojrzewały - podkreślił Rafał Mładanowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!