Żniwa się już prawie zakończyły i większość ziarna jest już w magazynach. Są jednak regiony np. Wielkopolska, gdzie deszcz przeszkodził w zbiorach. Pogoda nadal utrudnia prace i przewiduje się, że definitywnie zakończenie żniw będzie można ogłosić w przyszłym tygodniu.

Co z cenami? W badanych punktach skupu cena zbóż się nie zmieniła. Za pszenicę konsumpcyjną można dostać od 580 do 710 zł/t netto w zależności od parametrów jakościowych ziarna, pszenica paszowa kosztuje średnio 480 zł/t, pszenżyto - 520, żyto - 480, jęczmień - 520 i owies - 400 zł/t bez VAT. W skupach nie ma dużego zainteresowania sprzedażą ziarna, rolnicy czekają mimo wszystko na podwyższenie ceny.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Nadal pojawiają się szacunki wysokich zbiorów pszenicy, a to przyczynia się do obniżek cen. Jednak deszczowa pogoda w niektórych krajach Unii Europejskiej sprawiła, że jakość ziarna pozostawia wiele do życzenia.

Na giełdzie w Paryżu i Chicago cena kontraktów terminowych na pszenicę podążała w ostatnim czasie w dół. Jak podaje FAMMU/FAPA na Matif gatunek ten w kontrakcie na listopad 2014 w ciągu tygodnia staniał o 1,3 proc. do 171,5 euro/t, natomiast w kontrakcie styczniowym o 1,1 proc.

- Wg ADM Germany (wcześniej Toepfer) w Unii w bieżącym sezonie 2014/15 zostanie zebrane 143,3 mln ton pszenicy wobec 136,1 mln ton przed rokiem. Czołowy eksporter pszenicy - Francja w ostatnim tygodniu zaimportowała pszenicę z Litwy oraz z Wielkiej Brytanii, aby sprostać kontraktom eksportowym. Rynek zelektryzowały informacje z Ukrainy, gdzie Stowarzyszenie Młynarzy oczekuje od rządu czasowego zakazu eksportu wysokiej jakości pszenicy, jednak rządowe wypowiedzi, że nie ma potrzeby limitowania wywozu zbóż ostudziły nastroje wśród handlowców - podało FAMMU/FAPA.

Ceny skupu zbóż i rzepaku w zł/t netto zebrane 26 sierpnia 2014 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 675,
- żyto - 480.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna - 650
- jęczmień konsumpcyjny - 460.

Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie S.A
- pszenica konsumpcyjna - 650.

Przedsiębiorstwo Przetwórstwa Zbożowego KAPKA -
- pszenica konsumpcyjna - 580-660,
- żyto - 500.

Gold Pasz Janowiec Sp. z o.o.
- pszenica paszowa - 600,
- pszenżyto -530.