Według danych ministerstwa rolnictwa, cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 1,8 proc. i  ukształtowała się na poziomie 857 zł za tonę. Była ona o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale prawie 39 proc. wyższa niż przed rokiem.

  • Cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 730 złł/t, tj. o 2,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3,7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ponad 19 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 r.
  • Za jęczmień paszowy płacono 713złł/t, tj. o 3,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 10,7 proc. mniej niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o prawie 29 proc. droższe niż przed rokiem.


(...) Wobec malejącej krajowej produkcji żywca wieprzowego i wołowego, rosną ceny skupu i ceny zbytu mięsa czerwonego. Referencyjna cena wieprzowiny w Polsce jest jedną z najwyższych w UE.

  • Za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,37złł/kg, tj. o 1,8 proc. więcej niż wápoprzednim tygodniu, o ponad 17 proc. więcej niż przed miesiącem i o 33 proc. więcej niż rok wcześniej.
  • Średnia cena żywca wołowego wzrosła do 4,24 zł/kg z 4,23 zł/kg w poprzednim tygodniu. Była ona o prawie 1 proc. wyższa niż przed miesiącem i o blisko 5 proc. wyższa niż przed rokiem.
  • Za kurczęta typu brojler, tak jak miesiąc wcześniej, płacono 3,23 zł/kg wobec 3,25 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o prawie 8 proc. wyższa niż rok wcześniej.
  • Za indyki dostawcy otrzymywali 4,54 zł/kg wobec 4,53 zł/kg tydzień wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca drób ten podrożał o 1 proc., ale był oá1 proc. tańszy niż przed rokiem.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!