Resort podaje, że obniżki cen oznaczają najprawdopodobniej początek stabilizacji na rynku zbóż.

Według danych resortu, w dniach 08-14.10. za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio w kraju 841 zł/t, tj. o 2,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Ziarno to było jednak o ok. 1,5 proc. droższe niż przed miesiącem i prawie 51 proc. droższe niż przed rokiem.

Żyto konsumpcyjne w ciągu tygodnia staniało o 0,8 proc. do poziomu 740 zł/t. Cena ta była o 6,1 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o ok. 36 proc. wyższa w odniesieniu do cen sprzed roku.

Tanieje jęczmień paszowy (o 4,8 proc.); średnio w kraju jego cena kształtowała się na poziomie 706 zł/t. Poziom tej ceny był o ok. 1 proc. wyższy niż przed miesiącem i o ok. 67 proc. wyższy niż przed rokiem.

Od początku października br. spadają ceny skupu podstawowych gatunków żywca.

Według danych ministerstwa rolnictwa, za żywiec wieprzowy płacono średnio 3,74 zł/kg, tj. o 4,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, o ok. 10 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o blisko 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Do 4,10 zł/kg, tj. o 0,7 proc. obniżyły się (w ciągu tygodnia) ceny żywca wołowego. W porównaniu do drugiego tygodnia września były one o 3 proc. niższe, a do cen sprzed roku o ponad 4 proc. niższe.

Ceny kurcząt brojlerów ukształtowały się na poziomie 3,19 zł/kg, tj. o 0,3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. niższym niż przed miesiącem. Natomiast w porównaniu do tego samego okresu ub.r. były one o ponad 29 proc. wyższe.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!