Mimo niskich cen skupu zbóż nie brakuje sprzedających. Rolnicy pozbywają się ziarna, bo są często zmuszeni do tego sytuacją materialną – brak dopłat bezpośrednich i pieniędzy na zakup środków produkcji. Do tego dochodzi fakt, że wiele plantacji upraw ozimych będzie wymagała przesiewu.

Niestety w tym wypadku kwalifikowany materiał siewny nie tanieje. Nie można jednak powiedzieć, że kosztuje więcej niż w roku ubiegłym, ale wówczas cena ziarna konsumpcyjnego była wyższa i proporcje między zbożem siewnym a konsumpcyjnym nie były tak wielki. Średnio bowiem 100 kg nasion pszenicy kosztuje obecnie 180 zł, z kolei średnia cena tego samego gatunku w skupie nie przekracza 600 zł/t. W analogicznym okresie roku ubiegłego za tonę można było dostać 700 zł.

Jak sytuacja wygląda na giełdach europejskich? Podobnie.

- W ubiegłym tygodniu na paryskiej giełdzie spadkowe tendencje cen zbóż w kontraktach terminowych pogłębiały się. Kukurydza w kontrakcie marcowym kosztowała 144,8 EUR/tonę, tj. o 0,9 proc. mniej niż przed tygodniem, a pszenica – 145,8 EUR/tonę, tj. o 4,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej – poinformowało FAMMU/FAPA.

Co ciekawe, zdaniem analityków, spadki cen o tej porze roku wskazują na przekonanie uczestników rynku co do dobrych perspektyw na kolejny sezon.

- Do tego dochodzi wyjątkowo wysoki poziom zapasów zbóż zarówno w skali samej UE, jak i globalnej. Spadki mają więc uzasadnienie przede wszystkim w czynnikach fundamentalnych. Obecnie nawet bardzo dobre wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy (761 tys. ton) nie były w stanie wpłynąć na zmianę trendu. Także ogłoszenie kilku dużych przetargów ze strony wiodących importerów (Arabia Saudyjska, Egipt, Tajwan) na zakup pszenicy nie podziałało zwyżkowo – podaje FAMMU/FAPA.

Poniżej podajemy ceny skupu zbóż w zł/t netto zebrane 2 marca 2016 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A. (Szymanów)
- pszenica konsumpcyjna – 630,
- pszenica paszowa – 580,
- żyto konsumpcyjne – 520.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna – 580,
- jęczmień konsumpcyjny - 540.

PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna – 620-650,
- pszenica paszowa – 600,
- żyto konsumpcyjne – 505,
- jęczmień konsumpcyjny – 570,
- jęczmień paszowy – 560,
- owies – 580,
- pszenżyto – 570,
- rzepak - 1590.