PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zboża w różnych fazach rozwoju

Plantacje pszenicy ozimej znajdują się w zróżnicowanych fazach rozwojowych od końca krzewienia do fazy drugiego kolanka BBCH 30-32 – informują przedstawiciele firmy BASF zajmujący się poletkami w Stacji Doświadczalnej w Pągowie na Opolszczyźnie.- Aktualnie przebieg warunków pogodowych sprzyja rozwojowi chorób grzybowych szczególnie mączniaka prawdziwego zbóż , septoriozy liści oraz lokalnie łamliwości podstawy źdźbła i brunatnej plamistość liści. Oprócz warunków pogodowych wpływ na wielkość porażenia przez poszczególne patogeny zależny jest od podatności danej odmiany na choroby grzybowe oraz rodzaju stanowiska, na którym zasialiśmy pszenicę ozimą - podaje Paweł Kazikowski i Kamil Szpak z BASF.

Na polach panują obecnie bardzo dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych, stąd konieczne jest zastosowanie odpowiednich fungicydów. Na Opolszczyźnie w uprawie pszenicy obserwowane intensywne naloty pryszczarka zbożowego. Lokalnie natomiast na terenie powiatów Prudnik i Nysa zaobserwowano pogrubienia źdźbła głównego pszenicy ozimej, co może być powodem występowania larw śmietki ozimówki.

Zboża jare w tym regionie znajdują się w fazie wschodów. Na plantacjach najwcześniej zasianych widoczne są już pierwsze siewki chwastów. Z kolei wzrost temperatur sprawił większe nasilenie się szkodników takich jak: ploniarka zbożówka, niezmiarka paskowana i miniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!