Dni są upalne, ale przekropne, w wielu miejscach przechodzą burze z opadami, a słońce przez sporą część dnia chowa się za chmurami. Jest duszno, bez wiatru. Taka pogoda powoduje, że zboża które się odmłodziły dochodzą bardzo powoli.

Nierównomiernie dojrzewające zboża powodować mogą, że wstępna ocena ziarna dokonywana przed omłotem może okazać się błędna i ziarno zbóż może zostać zebrane zbyt wilgotne.

Warto pamiętać, że ziarno zebrane kombajnem zbożowym w takich warunkach może charakteryzować się istotną różnicą wilgotności . W jednej partii mogą znajdować się poszczególne ziarna, które będą miały wilgotność 10-12 proc. (ziarno suche), ale będą zdarzać się i takie o wilgotności 40-50 proc. (ziarno z odmłodzonych kłosów). Średnia wyjdzie około 15-17 proc., ale i tak przechowywanie takiego ziarna może okazać się ryzykowne.

Należy mieć bowiem na uwadze, że wysoka wilgotność ziarna pochodząca z niedostatecznie doschniętych kłosów, może stać się przyczyną powstawania procesów samozagrzewania się pomimo, że średnia wilgotność ziarna będzie w zakresach uważanych za bezpieczne.

To samo się tyczy, jeśli plantacja była mocno zachwaszczona i chwasty podczas zbioru są nadal zielone. Zanieczyszczenia takie charakteryzują się wyższą wilgotnością od ziarna i podczas omłotu będą one źródłem dodatkowej wilgoci.

Nie należy zatem zbyt pochopnie podejmować decyzji o omłocie zwłaszcza często nadal dojrzewających zbóż jarych. Jeśli próba ich kombajnowania okaże się nieudana, lepiej zjechać z pola i poczekać kilka dni na lepsze warunki do żniwowania. 

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa

Podobał się artykuł? Podziel się!