PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zboża z odrostami, zbyt duża wilgotność ziarna

Zboża z odrostami, zbyt duża wilgotność ziarna Zbyt wysoka wilgoć w ziarnie wywołuje w nim postępujące zmiany biochemiczne i mikrobiologiczne ograniczając tym czas bezpiecznego składowania. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa ocena plantacji tuż przed zbiorem; Fot. Anna Kobus

Na niektórych plantacjach zboża po opadach deszczu mają zielone odrosty. Ponadto część plantacji jest zbyt wcześnie koszona – niedostatecznie wyschnięta słoma może zawilgocić na pierwszy rzut oka suche ziarno, co może powodować problemy podczas przechowywania zbiorów.Dni są upalne, ale przekropne, w wielu miejscach przechodzą burze z opadami, a słońce przez sporą część dnia chowa się za chmurami. Jest duszno, bez wiatru. Taka pogoda powoduje, że zboża które się odmłodziły dochodzą bardzo powoli.

Nierównomiernie dojrzewające zboża powodować mogą, że wstępna ocena ziarna dokonywana przed omłotem może okazać się błędna i ziarno zbóż może zostać zebrane zbyt wilgotne.

Warto pamiętać, że ziarno zebrane kombajnem zbożowym w takich warunkach może charakteryzować się istotną różnicą wilgotności . W jednej partii mogą znajdować się poszczególne ziarna, które będą miały wilgotność 10-12 proc. (ziarno suche), ale będą zdarzać się i takie o wilgotności 40-50 proc. (ziarno z odmłodzonych kłosów). Średnia wyjdzie około 15-17 proc., ale i tak przechowywanie takiego ziarna może okazać się ryzykowne.

Należy mieć bowiem na uwadze, że wysoka wilgotność ziarna pochodząca z niedostatecznie doschniętych kłosów, może stać się przyczyną powstawania procesów samozagrzewania się pomimo, że średnia wilgotność ziarna będzie w zakresach uważanych za bezpieczne.

To samo się tyczy, jeśli plantacja była mocno zachwaszczona i chwasty podczas zbioru są nadal zielone. Zanieczyszczenia takie charakteryzują się wyższą wilgotnością od ziarna i podczas omłotu będą one źródłem dodatkowej wilgoci.

Nie należy zatem zbyt pochopnie podejmować decyzji o omłocie zwłaszcza często nadal dojrzewających zbóż jarych. Jeśli próba ich kombajnowania okaże się nieudana, lepiej zjechać z pola i poczekać kilka dni na lepsze warunki do żniwowania. 

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • synek 2016-07-27 19:18:02
    Trzeba szybko skosić i sprzedać bo nie było tęgich mrozów,suszy i żółwinka to cena pewnie poleci:D
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!