PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zboża znajdują się w różnej fazie rozwojowej

Zboża znajdują się w różnej fazie rozwojowej

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 24-05-2013 11:56

Tagi:

Zboża ozime i jare w zależności od regionu kraju znajdują się obecnie w różnych fazach rozwojowych. W jednym brakuje opadów deszczu, jak na południowym-wschodzie, w innych - wprost przeciwnie.Plantacje pszenic ozimych oraz pszenżyta, w zależności od regionu Polski 22 kwietnia w ocenie Marcina Łańskiego z BASF Polska znajdowały się w południowej i środkowej Polsce w fazie rozwoju liścia flagowego (BBCH 37 - 39) lub na północy (BBCH 35 - 37) tuż przed rozwojem liścia flagowego, który programuje plon zbóż. Natomiast na zachodzie to już grubienie pochwy liściowej.

- Panujące warunki atmosferyczne na przełomie kwietnia i maja stworzyły idealne warunki do wzrostu i rozwoju roślinom uprawnym. W związku z tym obserwujemy bardzo intensywny wzrost roślin. W takim przypadku warto zaplanować drugi zabieg skracający na plantacjach pszenic ozimych i pszenżyta, aby w pełni zabezpieczyć je przed wyleganiem oraz łamaniem się dokłosia - radzi Łański.

Zboża jare też wyglądają różnie. Na południu i w centrum Polski znajdują się w fazie faza pełnia krzewienia do końca krzewienia (BBCH 25-29), a na północy Polski początek krzewienia do pełni krzewienia (BBCH 21-25).

Jak zauważył przedstawiciel BASF, na wielu plantacjach zbóż jarych nie wykonano jeszcze zabiegów herbicydowych. Ale już warto pomyśleć o tym zabiegu. - W następnej kolejności warto zaplanować zabieg regulatorem wzrostu, aby zabezpieczyć plantacje zbóż jarych przed wyleganiem - radzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!