PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zdążyć z siewem żyta hybrydowego

Zdążyć z siewem żyta hybrydowego Żyto hybrydowe. Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 25-09-2015 12:21

Tagi:

Trwają siewy zbóż ozimych, w większej części kraju żyto mieszańcowe zostało już zasianie. W rejonach zachodnich Polski żyto siać można do 30 września.Od 20 do30 września przypada agrotechniczny termin siewu dla żyta w województwach: lubuskim, wielkopolskim (z wyjątkiem powiatów złotowskiego, pilskiego, czarnkowskiego, chodzieskiego i północnej części wągrowieckiego, kolskiego, tureckiego, kaliskiego), północnej części dolnośląskiego, opolskim (z wyjątkiem części południowo-wschodniej), północnej części pomorskiego i w zachodnio-pomorskim. Według z zaleceń Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w zachodnio-pomorskim żyto siać można do 5 października. Jak informują doradcy KWS sugerowane terminy przez IUNG można przyśpieszyć o 3-5 dni, zatem to właśnie teraz przypada termin ich siewu.

Żyto hybrydowe zanim wejdzie okres zimy musi mieć czas na wegetację. Od momentu siewu, wysiewając żyto hybrydowe w ilości 180 szt./m2 czyli ok 63 kg/ha (MTZ 35 g) powinno mieć dyspozycji okres 6 tygodni (42 dni), choć na wypadek szybszego nadejścia zimy lepiej jeśli czas ten jest nieco dłuży (50 dni). Ważne, żeby okres wegetacji jesiennej pozwolił roślinom wejść w fazę krzewienia.

Żyto mieszańcowe wysiewa się w ilości 150-240 szt./m2, czyli ok 53-85 kg/ha przy MTZ 35 g. Przy opóźnionym siewie trzeba pamiętać, że im późniejszy termin siewu od optymalnego, tym norma wysiewu powinna być większa.

Ziarna do gleby wysiewa się na głębokość 2-3 cm. Zbyt głęboki siew jest przyczyną opóźnienia wschodów roślin. Ponadto rośliny z takiego siewu, krótko po wschodach są słabsze i trudniej im osiągnąć fazę krzewienia w skróconym czasie wegetacji jesiennej, który z kolei jest wynikiem opóźnionych wschodów. W efekcie można się spodziewać obniżenia w plonowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • stanbies 2015-09-28 10:13:21
  ale problem nie polega na tym czy jest to legalne tylko czy to jest oplacalne? a konkretnie chodzi o to czy bedzie plonowac tak samo jak za pierszwym razem czy juz nie....
 • mysza 2015-09-26 18:01:07
  Można, ale jest to nielegalne.
 • Stanbies 2015-09-26 17:26:41
  Czy nasiona zyta hybrydowego z wlasnego zbioru po centrali mozna wykorzystac do siewu w nastepnych latach ? Czy jest to tylko jednarozowe ziarno dos iewu. Co roku nowe kupowac czt mozna swoje uzywac ponownie?
 • proton 2015-09-25 22:02:58
  Żyta Kws jak ze zdjęcia to juz historia. Nawet krajowy mieszaniec planuje korzystniej. Wystarczy spojrzeć w wyniki coboru i każdy wie co wybrać. Kws gasi światło.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!