Kształtowanie się ceny za ziarno zbóż zależy od wielu czynników do których należy zaliczyć między innymi: prognozy i faktyczne zbiory w skali globalnej, relację pomiędzy podażą a popytem, kurs złotego wobec innych walut, wielkość zapasów, a także spekulacje rynkowe. Oczywiście w tym krótkim artykule nie odpowiemy Państwu kiedy będzie najlepszy moment na sprzedaż ziarna, o tym rolnik powinien zadecydować sam, ale postaramy się uświadomić kilka przesłanek krążących w obiegu w tym sezonie.

Większość rolników decyduje się ziarno przechowywać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, bo zawsze w czasie trwania żniw i krótko po nich cena za ziarno jest niska, żeby nie powiedzieć że najniższa. Ziarno składują głównie ci, którzy mają dobrą bazę magazynową i ku temu możliwości. Ale i z innych powodów warto by było rozważyć dłuższe przechowywanie tegorocznego ziarna.

Po dobrym początku żniw, pogoda towarzysząca podczas zbiorów pszenicy w wielu regionach przestała żniwiarzom sprzyjać. Ulewne deszcze pogarszały jakość zbóż, „spychając” parametry ziarna do poziomu paszowego. Nie tylko Polska zmaga się tym problemem. Podobnie, a nawet gorzej jest w niektórych krajach jak np. we Francji. Wygląda na to, że ziarna konsumpcyjnego zarówno na rynku krajowym jak i unijnym będzie mniej.

Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że dobra jakościowo pszenica będzie poszukiwana i tym samym będzie w cenie. Jednak jak wiadomo sytuacje na rynku zbóż modyfikowane są przez wiele czynników i to co wydawałoby się oczywiste nie zawsze się sprawdza w praktyce. Przyjmijmy jednak, że popyt na ziarno konsumpcyjne będzie, więc jeśli mamy możliwość w dobrych warunkach magazynować swoje płody warto jednak wstrzymać się z ich sprzedażą przynajmniej kilka miesięcy, obserwując bacznie sytuację na rynku.

A kiedy sprzedać ziarno? Jeszcze kilka lat temu panował pogląd, że najlepsza cena kształtuje się w miesiącach styczeń – marzec lub na miesiąc dwa przed żniwami. Kończą się wówczas zapasy, a na ziarno ze świeżych zbiorów trzeba jeszcze poczekać. Jak się okazuje (na przykładzie chociażby ostatnich dwóch sezonów) bywa z tym różnie i zależność ta nie zawsze jest potwierdzana. Na przykładzie ostatnich lat można nawet powiedzieć, że ci co jednak składowali tak długo ziarno, zbytnio na tym nie skorzystali.