"Żniwa w pełni, a w niektórych rejonach kraju, np. w Małopolsce i na Opolszczyźnie, dobiegają już końca. Część producentów zbóż sprzedaje ziarno, a niektórzy z uwagi na rosnące ceny skupu składują ziarno w magazynach w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen. Podstawowym czynnikiem wzrostu cen są ostatnie prognozy niższych zbiorów za granicą, co przekłada się na zainteresowanie polskim ziarnem, szczególnie ze strony niemieckiej" - napisano w cotygodniowej analizie rynku Ministerstwa Rolnictwa.

Według danych MR w dniach 23-29 lipca pszenica konsumpcyjna podrożała o 1 proc. i średnio w kraju płacono za nią 553 zł/t. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca jej cena obniżyła się o ponad 7 proc., ale była o ok. 37 proc. wyższa niż przed rokiem.

O ponad 5 proc. wzrosła przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w skupie. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 481ázł, tj. o ok. 15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o prawie 60 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

W ciągu tygodnia obniżyła się natomiast cena jęczmienia paszowego, o 0,5 proc., i średnio w kraju kształtowała się na poziomie 533 zł/t. Poziom tej ceny był o 2,7 proc. niższy niż przed miesiącem, ale o ok. 54 proc. wyższy niż przed rokiem.

Po przejściowym, dwutygodniowym spadku, ceny żywca wieprzowego ponownie rosną. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 23- 29 lipca przeciętnie wynosiły one 3,95 zł/kg i były o 1,2 proc. wyższe niż przed tygodniem, ale o blisko 2 proc. niższe niż miesiąc wcześniej i o niecałe 4 proc. niższe niż przed rokiem.

W czwartym tygodniu lipca obniżyła się średnia cena skupu bydła. Według MR ukształtowała się ona na poziomie 3,98ázł/kg, tj. o 0,8 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu, o prawie 1 proc. niższym niż przed miesiącem i o blisko 5 proc. niższym niż rok wcześniej.

W dniach 23-29 lipca niewielki (o 0,6 proc.) spadek cen w porównaniu do poprzedniego tygodnia odnotowano w skupie brojlerów kurzych, za które przeciętnie płacono 3,26 zł/kg. Natomiast ceny indyków wzrosły do 4,53 zł/kg tj. o 1,1 proc. w ciągu tygodnia.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!