- Dane liczbowe pokazują, że oczekuje się wzrostu produkcji pszenicy miękkiej w UE-27 z 122,4 mln t w roku 2012/13 do 127 mln t w roku 2013/14. Oczekuje się, że całkowita produkcja pszenicy wzrośnie o 3,3 proc. Po raz pierwszy powierzchnia jęczmienia ma wzrosnąć o 1 proc., jednak w związku z niskimi oczekiwaniami co do potencjału plonów produkcja będzie ograniczona do 53,7 mln t. Przewiduje się wzrost produkcji zbóż ogółem w UE-27 o 1,9 proc. z 273 mln t w roku 2012/13 do 278,5 mln t w roku 2013/14 - powiedział na posiedzeniu grupy roboczej „Zboża" Copa-Cogeca jej przewodniczący Max Schulman z Finlandii.

- Podczas posiedzenia Copa-Cogeca skarżyła się na złe zasiewy zbóż ozimych spowodowane negatywnymi warunkami pogodowymi, takimi jak duża wilgotność czy powodzie, podczas gdy w trakcie innych panowały dobre warunki. Oznacza to, że znaczna część zbóż będzie musiała zostać zasiana ponownie. Rolnicy w UE oczekują również niższego potencjału plonów z powodu zniszczeń wywołanych przez zimowe mrozy oraz braku kwalifikowanego materiału siewnego zbóż jarych. To pokazuje, że rolnicy muszą wykorzystać własny zaoszczędzony w gospodarstwie materiał siewny, aby być w stanie sprostać popytowi - dodał.

Mimo możliwego wzrostu produkcji oczekuje się, że poziom zapasów pozostanie niski do końca sezonu. Europejscy rolnicy potrzebują zatem w tym roku dobrych zbiorów, aby poprawić wielkość i jakość produkcji zbóż. Podstawą są nawozy. Jednak aktualny poziom cen na rynku i potencjalne podatki krajowe utrudniają sytuację rolników, a to pozostaje w sprzeczności z kwestiami priorytetowymi dla UE, czyli z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i sprostaniem wzrastającemu popytowi - podaje Copa-Cogeca.

Podobał się artykuł? Podziel się!