Z danych zebranych w ankiecie telefonicznej 21 czerwca przez naszą redakcję, pszenica konsumpcyjna kosztowała od 800 do 1050 zł/t netto. Zdaniem specjalistów ceny zbóż obniżą się do zbiorów. - Podczas żniw pszenica najpewniej będzie kosztowała 700-750 zł/t - uważa Rafał Mładanowicz - prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Następnie w jego ocenie ceny będą rosły. Jak bardzo? - Jeszcze za wcześnie, aby wyrokować - dodaje Mładanowicz.

Tadeusz Szymańczak - rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z kolei ma dużo bardziej optymistyczne podejście do rynku zbóż. W jego opinii pszenica podczas żniw będzie kosztowała ok. 1100 zł/t. Następnie na koniec grudnia cena może wzrosnąć do 1400 zł/t. W trzech punktach przez nas badanych, w ogóle wstrzymano skup ziarna, w PZZ w Stoisławiu, PZZ w Krakowie, Chemirol- Elewator Gryfice.

Na ceny zbóż na pewno będzie miała wpływ wielkość zbiorów. W czerwcowym raporcie Strategie Grains ponownie obniżono prognozy zbiorów o 9 mln t do 275,7 mln t w Unii Europejskiej (274,2 mln t w sezonie 2010/2011). Korekta wynikała przede wszystkim z niekorzystnego przebiegu warunków pogodowych w maju we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Zdaniem autorów raportu opady na początku czerwca nadeszły zbyt późno, aby zniwelować skutki suszy w większości regionów upraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!