PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żniwa kukurydziane nabierają tempa

Żniwa kukurydziane nabierają tempa

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 15-10-2014 09:16

Tagi:

Dość dobra pogoda zachęca wielu rolników o przeprowadzeniu żniw kukurydzianych. Przeszkadzać mogą jedynie lokalne przelotne opady.W ostatnich dniach, kukurydziane żniwa nabrały tempa. Dotychczas były one przeprowadzane na dość małą skalę, gdyż nie była jeszcze dobrze przygotowana baza magazynowa wielu skupujących ziarno. Ponadto samo ziarno w wielu przypadkach było jeszcze zbyt wilgotne. Większość rolników, którzy zebrali już wcześniejsze odmiany kukurydzy mówią o wilgotności na przełomie 28-30 proc. Późniejsze mieszańce są znacznie bardziej wilgotne powyżej 35 proc.

Rolnicy liczą, że w sprzyjających warunkach pogodowych będzie szansa na dalszy spadek wilgotności zbieranego ziarna. Wielu z nich czeka na pierwsze przymrozki, które naturalnie "zdesykują" jeszcze czasem dość zielone rośliny.

Plony kukurydzy w zależności od regionu są dobre, a nawet  bardzo dobre (południe, południowy zachód) wynoszące tam nawet powyżej 10t/ha, do bardzo słabych na Kujawach oraz Podlasiu oscylujących czasem  na poziomie jedynie 5 t ziarna z ha. 

Skupy ruszyły, więc i za nimi podążyli rolnicy, a dość dobre prognozy na najbliższe dni mogą zachęcić do zbiorów kolejnych rolników.

Warto zaznaczyć, że nie należy zbyt mocno zwlekać ze zbiorem ziarna, gdyż w pogarszających się warunkach jesiennych oddawanie wody przez kukurydze jest bardzo powolne.

Z drugiej strony im późniejszy zbiór tym większe straty z tytułu łamania roślin czy opadania kolb. Ponadto pojawia się większe porażenie ziarna fuzariozą, notuje się większe wyleganie powstałych na skutek żerowania omacnicy prosowianki złomów, a także w miarę postępującej jesieni coraz ciężej o optymalne warunki do zbioru.

Obecnie, niestety ceny oferowane za ziarno kukurydzy martwią. W badanych przez nas skupach kukurydza ziarnowa o wilgotności do 30 proc. kosztuje od 300 do 370 zł/t bez VAT. Za suchą o wilgotności ok. 14,5 proc. można dostać od 375-500 zł/t netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!