Według danych zebranych przez przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego 9 sierpnia postęp prac w tym regionie jest bardzo zróżnicowany, z podziałem na poszczególne powiaty. Zbiory rzepaku ozimego są ukończone, ale już formy jarej tej rośliny - nie. Tylko w centralnych powiatach regionu tzn. toruńskim i aleksandrowskim, skoszono rzepak jary. W pozostałych szacunkowa powierzchnia nie przekracza 20 proc.

Pszenicy ozimej zostało już mało na polach. Tylko w okolicach Torunia, Włocławka, Wąbrzeźna areał zebranych zbóż nie przekracza 20 proc. Jeszcze bardziej zawansowane są zbiory pszenżyta ozimego i żyta. W wypadku tych gatunków większość jest już w magazynach.

Mniej zaawansowane są żniwa zbóż jarych. Pszenicy najwięcej zebrano w zachodnich i południowych częściach województwa. Powierzchnia zebranego jęczmienia jarego nie przekracza w całym regionie 40 proc., a mieszanek zbożowych 20 proc. Trochę lepiej jest w wypadku owsa i pszenicy jarej, tam zbiory sięgają w niektórych powiatach 60 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!