Jutrzejszy termin wygasania lipcowych kontraktów na pszenicę jest czynnikiem oddziaływającym w kierunku zwyżek jej notowań. Dodatkowo za wzrostami przemawia rosnące zapotrzebowanie na pszenicę w niektórych rejonach USA, a także wciąż niepokojący stan zasiewów pszenicy jarej w północnej części tego kraju. Na dużym plusie zatrzymały się także notowania chicagowskiej kukurydzy (+4,25 proc.). Oba gatunki zbóż za oceanem od początku tygodnia zyskały już ok. 7,9 proc.
Notowania ze środy:

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt lipcowy podrożał wczoraj o 4,25 proc. (11,65 USD/t) wobec czego na koniec dnia został wyceniony na nieco ponad 286 USD/t.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania zyskały wczoraj prawie 6%, doprowadzając cenę ziarna do ok. 259 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt lipcowy zakończył wczorajsze notowania o 1,5 proc. wyżej niż we wtorek, wobec czego za nasiona trzeba było zapłacić na zamknięciu 509,9 USD/t.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla pszenicy wskazują na spadki w średnim i długi przedziale czasowym. W przypadku kukurydzy podpowiadane są wzrosty zarówno w perspektywie krótko, jak i długookresowej. Prognoza dla soi brzmi: kupuj/kupuj/trzymaj odpowiednio w krótkim, średnim i długim okresie.


Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Sierpniowy kontrakt umocnił się wczoraj o 0,9 proc. (2,25 euro/t). Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 239,75 euro.

Pszenica. Kontrakt listopadowy zakończył środowe notowania ceną aż o 9,75 euro/t wyższą (5,1 proc.) niż we wtorek, wobec czego kupujący musieli zapłacić za ten towar 201 euro/t.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w sierpniu zamknął wczorajsze notowania o 1,75 euro wyżej niż poprzedniego dnia (+0,4 proc.). Tona nasion została wówczas wyceniona na 454,5 euro/t.

Dla kukurydzy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają wzrosty, natomiast dla pszenicy spadki we wszystkich przedziałach czasowym. W przypadku rzepaku podpowiadana jest sprzedaż kontraktów, ale tylko w bliższej perspektywie.

Podobał się artykuł? Podziel się!