PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Żyto mieszańcowe ruszyło z wegetacją, nie czekać z nawożeniem azotowym

Żyto mieszańcowe ruszyło z wegetacją, nie czekać z nawożeniem azotowym Głównie w południowych regionach kraju, ale również już w Wielkopolsce czy w centrum kraju, żyto ozime ruszyło już z wegetacją. Fot. W. Denisiuk

Żyto ozime jako pierwsze ze zbóż wznawia wegetację, w związku z tym najwcześniej ze zbóż potrzebuje odżywienia azotem.Dodatnie temperatury wybudziły ze spoczynku zimowego rośliny żyta ozimego. Na korzeniach roślin pojawiły się nowe młode przyrosty korzeniowe, jak i zaczątki  nowych korzeni przybyszowych świadczące o początku wegetacji (żyto w porównaniu do innych gatunków zbóż, ma najmniejsze wymagania temperaturowe i najwcześniej wznawia wegetację już przy 2-3 °C). Dla uwidocznienia wysokiego potencjału plonowania odmian żyta mieszańcowego wskazane jest możliwie jak najszybsze podanie azotu.

Niepokojące jest to, że wielu producentów trudniących się uprawą tego zboża potwierdza, że żyto mieszańcowe oznacza się dużo słabszym niż w latach poprzednich stopniem rozkrzewienia. Najczęściej to wyniki opóźnień w siewach tego gatunku oraz niesprzyjających warunków jesiennej wegetacji.

Niestety nie możemy zbytnio liczyć na dokrzewienie wiosenne, bo żyto zazwyczaj kończy ten proces przed nastaniem spoczynku zimowego. Musimy zatem strategię nawozową tak opracować, by każde z rozkrzewień wydało dorodny kłos, a to możemy uzyskać jedynie przy odpowiednio dopracowanej strategii nawozowej i podaniu możliwie wcześnie azotu.

>>>Czytaj też: To azot musi czekać na budzące się oziminy, nie odwrotnie

Niestety w większości regionów kraju nie ma warunków do przeprowadzenia zabiegów nawozowych. Na polach są rozlewiska wody, profil glebowy jest mocno wysycony wodą  co uniemożliwia wjechanie ciężkiego sprzętu na pola. Nie ma też nocnych przymrozków, które mogły by zmrozić wierzchnią warstwę gleby i umożliwić przeprowadzenie planowanych zabiegów. Należy jednak skrupulatnie obserwować swoje pola, śledzić prognozy pogody i długo nie zwlekać z rozsianiem pierwszej dawki azotu  na plantacjach żyta mieszańcowego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Saletra 2017-02-28 06:36:44
  Niestety nie ma możliwości nawet miska płakać a co dopiero traktorem wjechać.
 • sapek 2017-02-27 18:13:36
  ... bo nie ma gdzie wsiąkać... w piątek wyciągałem 2 samochody ciągnikiem to jest 10 cm błota a poniżej podeszwa zamarzniętej ziemi...ale w sumie tak długo był mróz że musiało głęboko zamarznąć... zima w tym roku zaskoczyła nie tylko drogowców... :)
 • stanjur-m69 2017-02-27 17:04:09
  przy tej pogodzie to moze za miesiąc wjedziemy w pola - woda stoi , zalewiska
 • AK 2017-02-27 15:58:36
  Żyto mieszańcowe może się niewielkim stopniu dokrzewić wiosną, ale pędy z tego okresu są słabe, często w późniejszym okresie redukowane i są to pędy bardzo mało produktwyne, wiec tak jak jest w tekście powyżej: „Niestety nie możemy zbytnio liczyć na dokrzewienie wiosenne, bo żyto zazwyczaj kończy ten proces przed nastaniem spoczynku zimowego”
 • ... 2017-02-27 15:03:22
  Autorowi pomyliło się żyto populacyjne z mieszkańcowym. To pierwsze kończy krzewienie jesienią. Nie będę się mądrzyc ale braki wiedzy agronomicznej widać często u niektórych autorów..
 • adamkuss 2017-02-27 14:33:04
  Chyba ręcznie będziemy sypać, w woderach.
 • pslowiec 2017-02-27 13:17:28
  Szczególnie cena żyta zachęca do śpieszenia się.
 • X 2017-02-27 11:42:59
  Nawet chodzić po polu ciężko 😂
 • Lukas 2017-02-27 11:16:55
  Żyto ruszyło zgadza się ale kto ciągnik z bagna wydostanie o to jest pytanie do sąsiada znudzi się chodzić po pomoc na ta chwile bynajmniej u mnie a pogody ciekawiej nie zapowiadają wiec będzie nie ciekawie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!