Pszenica konsumpcyjna w transakcjach giełdowych ma kosztować we wrześniu maksymalnie 740 zł/t. Zboża będą drożały. W grudniu cena skupu żyta wyniesie 670 zł za tonę, pszenicy 750 – 780 zł/t. Takie prognozy przedstawili eksperci rynkowi z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, organizacji i związków branżowych oraz uczelni rolniczych.

Prognozowanie cen zbóż nie jest łatwe w tym sezonie. Nadal bowiem jest duża niepewność co do poziomu zbiorów zbóż. Powyższa prognoza cenowa odnosi się do zbiorów w Polsce wynoszących 26 mln t. Jeżeli żniwa przyniosą wyższe plony, to ceny zbóż mogą spaść. Jednakże w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej jest bardzo niski stan zapasów, co pozwala rolnikom patrzeć optymistycznie w przyszłość. 

Komisja Europejska wyprzedała z magazynów interwencyjnych wszystkie zapasy w poprzednim sezonie. Pozostały niewielkie ilości kukurydzy na Węgrzech. Od 1 lipca 2007 r. do połowy czerwca br. z magazynów interwencyjnych UE trafiło 2,2 mln t zbóż. W większości była to kukurydza, bo tylko takimi zapasami dysponowała Komisja Europejska. W całej UE w magazynach interwencyjnych oprócz 40 tys. t kukurydzy pozostało zaledwie 600 kg pszenicy!. 

W sezonie 2008/2009 sytuacja na rynku zbóż może być napięta, gdyż krajowe zasoby zbóż (przewidywane zbiory oraz zapasy) wyniosą nie co ponad 27 mln t i mogą one być niewiele wyższe od zużycia ziarna, co także może zwiastować dobre ceny skupu dla rolników.

Ceny skupu zbóż w Polsce są obecnie jednymi z najwyższych w całej Europie. Pszenica konsumpcyjna jest u nas droższa o jedną piątą w porównaniu z cenami w Niemczech i na Węgrzech.

A jak będą kształtowały się ceny zbóż w 2009 r. Eksperci szacują, że w marcu ceny skupu pszenicy wyniosą od 730 do 790 zł/t, w czerwcu dojdą nawet do 800 zł/t.

Natomiast ceny skupu żyta powinny wynieść w marcu od 640 do 690 zł/t, zaś w czerwcu sięgną 710 zł/t.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!