2 czerwca br. w Zakładzie Doświadczalnym Pawłowice Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego odwiedzający lustrowali plantacje pszenicy ozimej i porównywali 61 odmian rzepaku, ponad 50 odmian kukurydzy, 17 odmian pszenicy ozimej oraz pszenżyto ozime, jęczmień ozimy i żyto.

Przybili tego dnia do Pawłowic z bliska przyglądali się i porównywali dotychczasowe efekty działania różnych technologii ochrony fungicydowej oraz nawożenia dolistnego zastosowane w uprawie pszenicy ozimej Praktik. Kombinacje zostały zaproponowane przez agronomów z siedmiu gospodarstw z różnych części kraju. Doboru preparatów dokonywano na podstawie cykliczne przeprowadzanej  lustracji i przedstawionej oceny stanu roślin przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin.

W takcie wegetacji, w uprawie pszenicy ozimej pojawiły się choroby: septorioza paskowana liści, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, łamliwości źdźbła zbóż, fuzarioza liści, brunatna plamistość liści (DTR), mączniak prawdziwy. Jak prezentował się stan pszenicy jeszcze w trakcie zimy oraz w czasie jej wiosennej wegetacji przedstawialiśmy na bieżąco, na łamach miesięcznika Farmer oraz w serwisie specjalnym Zielone Pola Pawłowice 2016. Także w najbliższym, lipcowym numerze przedstawimy sytuację z pola w Pawłowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!