Żółwinek zbożowy, Euygaster maura to niewielki owad do 10 mm wielkości, lekko spłaszczony , z trójkątną głową. Ma kolor szary z czarnymi plamkami, które tworzą smugi. Na przełomie kwietnia i maja samica składa jaja na liściach, a wylęgłe larwy najpierw żerują na liściach i pochwach liściowych, potem w kłosach. W czerwcu także dorosłe prowadzą krótki żer uzupełniający przed przelotem do kryjówek zimowych. Szkodliwe są zarówno larwy, jak i postacie dorosłe, które wysysają soki z kłosków i formujących się ziarniaków, z liści, źdźbeł i pochew liściowych.

- Nie ma w tej chwili środków zarejestrowanych do ochrony upraw przed tym szkodnikiem, ale w sposób pośredni zwalczają go preparaty przeciwko skrzypionkom i mszycom. Z powodzeniem można je stosować, bowiem nie ma innego sposobu jak walka chemiczna. Żółwinek jest szkodnikiem chodzącym po roślinie i jest wrażliwy na insektycydy – poinformował nas w rozmowie prof. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Próg szkodliwości wynosi 2-3 osobniki dorosłe na 1m2 lub 2 larwy na 1m2. W rejonie Grodziska Wlkp., Szamotuł, Opalenicy (Wielkopolska) próg ten został przekroczony. Występują więcej niż dwa osobniki na jednej roślinie. Stąd też trzeba przyjrzeć się swoim uprawom, bowiem w wyniku żerowania żółwinka, ziarniaki będą małe i wystąpi poślad. Szczególnie należy zwrócić uwagę na plantacje od strony zadrzewień.

Podobał się artykuł? Podziel się!