Rada Ministrów przyjęła na środowym posiedzeniu rozporządzenie w tej sprawie.

Program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń będzie realizowany w całej Polsce i ma doprowadzić do wyeliminowania tej choroby na terenie kraju. Przebadane zostaną wszystkie stada świń, czyli ok. 18,1 mln sztuk.

Badania pozwolą określić, które stada są wolne od choroby Aujeszkyego.

Jak podało CIR, w przypadku wykrycia przynajmniej jednego zakażonego zwierzęcia w stadzie, powiatowy lekarz weterynarii będzie zobowiązany wydać zakazy dotyczące m.in. przemieszczania się zwierząt, wystawiania świadectw zdrowia. Jednocześnie będzie musiał wydać nakazy dotyczące m.in.: przeprowadzenia szczepień w stadzie, uboju świń, a także oczyszczenia i odkażenia środków transportu, z którymi miały kontakt zakażone zwierzęta.

Za realizację programu w kraju będzie odpowiedzialny główny lekarz weterynarii, a w województwie i powiecie odpowiednio: wojewódzki i powiatowy lekarz weterynarii.

Z programu wynika, że rolnicy dostaną odszkodowań za zwierzęta poddane ubojowi.

Realizacja programu ma także poprawić konkurencyjność polskich producentów trzody chlewnej na rynkach europejskich i umożliwi jej eksport do państw nienależących do Unii Europejskiej.

Choroba Aujeszkyego to wirusowa zakaźna choroba zwierząt domowych i dzikich. Występuje na całym świecie, najczęściej w chłodnych i wilgotnych porach roku. Wirus jest niegroźny dla ludzi.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!