W Polsce rolnicy uzyskują za litr niewiele więcej, choć są województwa że mleczarnie płacą mniej. Średnio niespełna 90 groszy za litr uzyskują rolnicy w 4 województwach: podkarpackim, mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Cena mleka w USA przez ostatnie dwa lata wahała się od 11 do 20 dolarów za 100 funtów. Obecnie kilogram mleka w skupie jest wart około 35 centów amerykańskich. Licząc po kursie wymiany dolara na złotówkę wynoszącym 2,65 zł, cena skupu mleka wynosi niewiele ponad 90 gr. Za litr.

Amerykańscy farmerzy nie narzekają na ceny. Zwracają uwagę na koszty. Dla nich najważniejsze jest jak najtańsze utrzymywanie bydła.

Lloyd Holterman

Autor: farmer.pl

Opis: Lloyd Holterman, farmer z Wisconsin USA

Lloyd Holterman powiedział farmer.pl, że wybiera do produkcji najlepsze bydło rasy HF. Do jego zapłodnienia używa najlepszych buhajów, które dają gwarancję, że urodzone córki będą dawały ponad 40 litrów mleka dziennie.

Holterman nie ukrywa, że z hodowli bydła uzyskuje rocznie milion dolarów zysku. Ma ponad 800 krów mlecznych i imponującą wydajność od jednej krowy, wynoszącą ponad 14 tys. litrów.

Na selekcji bazują także inni. Steve Towos i Brian Brown także uzyskują od krowy kilkanaście tysięcy litrów mleka. Sukces gwarantuje nam nasienie buhajów z wyselekcjonowanych rasy HF – przyznają farmerzy. Skala produkcji oraz niskie koszty gwarantują opłacalność. Bydło jest żywione kiszonką z kukurydzy i lucerny z dodatkiem komponentów energetycznych i białkowych.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!