PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ABC chorób bydła

ABC chorób bydła Przyspieszony w ostatnich latach rozwój rolnictwa przekłada się również na hodowlę bydła. Nowe narzędzia zootechniczne pozwalają osiągać coraz wyższe wyniki produkcyjne

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 03-05-2018 08:00

Tagi:

Ogromne znaczenie, jeśli chodzi o uzyskanie wysokich wydajności produkcyjnych, a co za tym idzie - zadowalających przychodów, ma stan zdrowotny zwierząt. Postanowiliśmy więc przedstawić zestawienie najważniejszych chorób bydła mlecznego.Przyspieszony w ostatnich latach rozwój rolnictwa przekłada się również na hodowlę bydła. Nowe narzędzia zootechniczne pozwalają osiągać coraz wyższe wyniki produkcyjne. Z kolei rozwój medycyny weterynaryjnej rozszerzył znacznie możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Szybki rozwój hodowli wiąże się jednak ze zwiększonym obrotem zwierzętami, który stwarza tym samym ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Wraz ze zwierzętami niejednokrotnie do gospodarstwa zostają przywiezione choroby zakaźne, jak np. IBR, BVD czy paratuberkuloza. Pojawienie się ogniska choroby i niezatrzymanie jej w porę może szybko spowodować rozprzestrzenienie się jej na pozostałe zwierzęta. Jeśli wziąć pod uwagę fakt rosnącej nieustannie wielkości stad, zarówno liczba chorych zwierząt, jak i wielkość poniesionych strat mogą być pokaźne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która musi zostać powiązana z ekonomiką, ponieważ działania prewencyjne są najczęściej wdrażane dopiero po uświadomieniu sobie skali mogących wystąpić strat.

Podstawowym zadaniem hodowcy jest zapobieganie występowaniu chorób, a jeśli już wystąpią, szybkie ich wykrycie poprzez systematyczne monitorowanie stanu zdrowotnego utrzymywanych zwierząt. Prowadzona obserwacja i wykrywanie chorych/podejrzanych sztuk w stadzie stanowią więc jeden z podstawowych elementów profilaktyki. Hodowca musi nauczyć się rozpoznawania objawów mówiących o stanie chorobowym, gdyż to on jest łącznikiem między zwierzęciem a lekarzem weterynarii. Szybkie wykrycie choroby daje możliwość natychmiastowego działania, a tym samym zwiększa szanse chorej sztuki na wyzdrowienie czy też w skrajnych przypadkach nawet przeżycie.

Więcej informacji na temat skutecznej hodowli bydła znajduje się w majowym numerze miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Młody rolnik 2018-05-03 11:48:09
    najpierw przebadałbym panią wet, czy jakieś choroby jej nie dolegają.,. Ciekawe czy wszystko ma na swoim miejscu...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 178.154.200.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!