PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Albo się rozwijać, albo zwijać interes

Albo się rozwijać, albo zwijać interes

Po zimowej przerwie ruszył sezon na uroczyste otwarcia nowych obiektów inwentarskich – jak mówią budowlańcy sporo tego będzie w tym roku.O nowych obiektach inwentarskich marzy wielu hodowców bydła czy trzody chlewnej. Trzeba przyznać, że ostatnimi czasy powstało wiele nowoczesnych obór, wykraczających ponad poziom europejski. W wielu przypadkach nie tylko dogoniliśmy kraje Unii Europejskiej, lecz nawet wyszliśmy o krok do przodu.

Choć budowa nowoczesnej obory wiąże się z ogromnymi kosztami to jednak wiele takich obiektów powstaje. Głównym celem tych działań jest powiększenie skali produkcji, czyli i powiększenie dochodowości gospodarstwa przy zachowaniu dotychczasowej pracochłonności lub nawet jej pomniejszenie.

Jak tłumaczy Pan Andrzej Skup z Mazowsza – właściciel nowoczesnej obory wolnostanowiskowej – trzeba się rozwijać albo zwijać interes.

Praca z bydłem mlecznym należy do bardzo ciężkich i wymagających dużych wyrzeczeń. Potrzeba zatem ogromnej pasji i zamiłowania do tych zwierząt by iść w tym kierunku.

Obecnie, cena mleka sprzyja inwestycjom w nowe coraz większe obory. Zauważa to również Rafał Najdrowski – prezes firmy budowlanej K3Agro z Grudziądza – wiele nowych obór jest w budowie, a zainteresowanie ze strony rolników nie słabnie. Jest to podyktowane głównie korzystną ceną uzyskiwaną za surowiec.

Za poprawą komfortu pracy człowieka w nowoczesnych oborach idzie również poprawa dobrostanu zwierząt w nich utrzymywanych. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko utrzymując zwierzęta zdrowe i długowieczne uda się produkować efektywnie – co pozwoli na możliwie najszybszy zwrot kosztów inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

  • maciek 2014-04-25 20:07:07
    Jak kraj to nasz, ale płacić będzie rolnik
  • ekojajo 2014-04-25 10:14:50
    Już szklarnie przerabiano na magazyny,obory też tak będą przerabiać,tylko co w tych magazynach trzymać.Chyba nie sprzedany na wschód towar.
  • Krzysiek222 2014-04-25 09:54:07
    z tym twierdzeniem żeś się pan zagalopował bo przeinwestować łatwo a to rolnictwo i do tego Polska czyli loteria x2
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!