W Polsce użytkowanych jest aż 15 ras, jednak tylko kilka z nich zyskało większą popularność. Przed rozpoczęciem działalności związanej z bydłem mięsnym warto poznać poszczególne rasy i ich wymagania dotyczące utrzymania i obsługi. Wybierając określoną rasę, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak: posiadane obiekty inwentarskie, dostępność paszy (w tym bliskość pastwisk), temperament poszczególnych ras czy zapotrzebowanie na produkt, czyli w tym przypadku mięso o określonych walorach smakowych.

RASY MAŁE I DUŻE

Istnieje kilka kryteriów, według których klasyfikuje się rasy bydła mięsnego. Jednym z nich jest kaliber zwierząt, gdzie o przyporządkowaniu do danej kategorii decydują masa i wymiary zwierzęcia. Podział ras ze względu na kaliber wyróżnia trzy kategorie:

Rasy duże - zwierzęta tych ras przeznaczone są do opasu intensywnego, do wysokich mas ciała, bez ryzyka nadmiernego otłuszczenia, lecz charakteryzują się wysokimi wymaganiami dotyczącymi żywienia i warunków utrzymania. Do tej kategorii zaliczane są rasy: limousine, charolaise, blonde d’Aquitaine, simental mięsny, marchigiana, salers, belgijska błękitno-biała.

Rasy średnie - wyróżniają się wysoką wartością rzeźną. W skład tej grupy wchodzą: welsh black, piemontese, hereford, angus, wagyu.

Rasy małe - zalecane do ekstensywnego systemu żywienia ze względu na skłonność do wczesnego odkładania tłuszczu. Zwierzęta tych ras odznaczają się dobrą płodnością i żywotnością oraz efektywnym wykorzystywaniem pasz objętościowe, przy niewielkich wymaganiach dotyczących warunków utrzymania. Są to rasy: highland i galloway.

10 NAJPOPULARNIEJSZYCH RAS BYDŁA MIĘSNEGO W POLSCE

Analizując dostępne dane mówiące o liczebności populacji krów czystej rasy, można przedstawić następujący ranking 10 topowych ras mięsnych użytkowanych Polsce, zaczynając od najchętniej wybieranych, na najmniej popularnych kończąc.

1. Limousine

Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ras mięsnych na świecie, hodowana w ponad 60 krajach, w niemal wszystkich strefach klimatycznych. Limousine to również najpopularniejsza rasa bydła mięsnego użytkowana w Polsce. Popularność ta wynika m.in. z wszechstronności jej użytkowania, zarówno w systemie intensywnym, jak również ekstensywnym. Zwierzęta tej rasy należą do dużego kalibru. Krowy osiągają masę ciała w w granicach 650-800 kg przy wzroście wynoszącym 135 cm, a buhaje 1000-1200 kg przy wysokości w kłębie 145 cm. Umaszczenie jest jednolicie czerwone (od koloru bułanego do ciemnoczerwonego), z możliwymi rozjaśnieniami na brzuchu, wewnętrznej stronie ud oraz w okolicy oczu i śluzawicy. W literaturze często przewija się pogląd mówiący o łatwości wycieleń, jednak zaleca się nadzorowanie wszystkich porodów. Krowy charakteryzują się bardzo silnym instynktem macierzyńskim, co niejednokrotnie uniemożliwia nawet zbliżenie się do cielęcia.