Trendy w budownictwie inwentarskim zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego czasem słyszy się, że oborę stawia się maksymalnie na 20-30 lat - po upływie tego czasu pojawią się zupełnie nowe technologie. Obecnie dąży się do otwierania przestrzeni w celu stworzenia lepszych warunków dobrostanu zwierząt. Budynki są coraz przestronniejsze, o większej kubaturze, m.in. dzięki wyeliminowaniu z obory stropu. Coraz lżejsze konstrukcje budynków wynikają również z "odchudzenia ścian". Niegdyś lite ściany z nielicznymi oknami zastępowane są obecnie przez elementy, po których złożeniu powstaje otwarta konstrukcja, składająca się niemal wyłącznie z dachu i podtrzymujących go słupów. Zamiast tradycyjnych okien rolnicy wykorzystują obecnie bardziej funkcjonalne rozwiązania pozwalające zwiększyć efektywność zarówno wentylacji budynku, jak i jego doświetlania.

POPULARNY POLIWĘGLAN

Często wybieranym przez rolników materiałem jest poliwęglan komorowy, który dzięki zdolności przepuszczenia światła w ciągu dnia stanowi dodatkowy element doświetlający. Jego konstrukcja eliminuje efekt skraplania się pary wodnej, co było częstą przypadłością tradycyjnych okien.

Przy montażu ekranów poliwęglanowych zazwyczaj instaluje się dodatkowo szczotki uszczelniające konstrukcję, co pozwala na ograniczenie przeciągów i strat ciepła w miesiącach zimowych. Inną możliwością są systemy docisku po całkowitym zamknięciu ekranów, które eliminują występowanie szczelin. Poliwęglan może być wykorzystywany w formie np. uchylnych wlotów powietrza usytuowanych pod okapem. Ze względu na niewielką szerokość spełnia on bardziej funkcję wentylacyjną niż oświetleniową. Większy dostęp światła zapewniają przesuwne ekrany montowane na szynach, które chyba najbardziej przypominają okna inwentarskie. Jednak najwięcej powietrza i światła wprowadzają do budynku kurtyny poliwęglanowe stanowiące pas o określonej szerokości, biegnący przez całą ścianę boczną budynku.

ZWIEWNA KURTYNA