BVD, czyli wirusowa biegunka bydła jest to choroba zakaźna uznawana za jedną z największych przyczyn strat ekonomicznych w hodowli bydła. Objawia się gorączką, brakiem apetytu i biegunkami. Powoduje obniżenie produkcji mleka i pogorszenie przyrostów. W stadach dotkniętych chorobą znacznie podwyższony jest odsetek ronień oraz innych problemów z rozrodem. 

Jak podaje The Cattle Site, w Anglii pod przewodnictwem Agriculture and Horticulture Development Board (organizacji zrzeszającej angielskich producentów rolnych) został opracowany projekt walki z wirusową biegunką bydła. Powstał on z chęci połączenia wysiłków w walce z BVD rolników z całej Anglii oraz możliwości pracy w oparciu o regionalne projekty zwalczania choroby. 

Organizacje, które będą obsługiwały program podpisały list intencyjny BVDFree. Wśród nich znaleźli się lekarze medycyny weterynaryjnej, laboratoria i inne podmioty z branży.  

Rolnicy, którzy przystąpią do programu BVDFree będą realizowali czteropunktowy plan zawarty w Karcie BVDFree, w celu wyeliminowania tej choroby ze swojego stada: 

  • 1. aktywny udział w kontroli BVD, w celu wyeliminowania choroby ze swojego stada;
  • 2. zgłaszanie wszystkich wyników badań w kierunku BVD do krajowej bazy danych;
  • 3. udostępnienie swobodnego dostępu do informacji o statusie stada i/lub poszczególnych zwierząt, za pośrednictwem  bazy danych BVDFree;
  • 4. przemieszczanie trwale zakażonych zwierząt jedynie w celu uboju.
  •  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!