Program został stworzony przez naukowców na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Wisconsin, obecnie jest dostępny bezpłatnie na urządzenia iPhone i iPad poprzez App Store.

Aplikacja pozwala na szybką identyfikację i rejestrowanie patologicznych zmian związanych z dermatitis digitalis u krów w każdym wieku. Zawiera zdjęcia i opisy DD na różnych etapach rozwoju, pomaga użytkownikowi w określeniu na co zwrócić uwagę w czasie inspekcji stada.

Po zarejestrowaniu zmian możliwe jest wygenerowanie raportu z listą zwierząt wymagających podjęcia dalszych działań oraz wykresów pozwalających śledzić trendy w stadzie, dzięki czemu możliwe jest wykrywanie przewlekłych przypadków.

Aplikacja wyposażona jest również w statystyczny model przebiegu infekcji, który używany jest do przewidywania wystąpienia potencjalnych ognisk DD oraz rokowań w leczeniu.

W porę nie wykryte dermatitis digitalis (choroba Mortellaro) może przerodzić się we wrzodziejący stan zapalny co powoduje silny ból i prowadzi do kulawizny. DD jest wywoływane przez ok. 20 różnych patogenów m.in. bakterie Fuscobacterium, powodują one uszkodzenia skóry, owrzodzenia. Choroba ta jest zakaźna, krowy chorujące przewlekle stanowią poważny problem ponieważ są źródłem infekcji dla innych zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!