Trudna sytuacja w sektorze mlecznym dotyka wszystkich przetwórców i producentów mleka. Jak podaje The Cattle Site, na obniżkę ceny mleka w skupie zdecydowała się Arla Foods. Największa skandynawska spółdzielnia mleczarska planuje uszczuplić czerwcowe cenniki o 1,3 euro za 100 kg mleka.

Dostawcy z Wielkiej Brytanii, rozliczający się w walucie imperialnej, zarobią mniej o 1 funt za 100 kg mleka. Tym samym cena płacona brytyjskim rolnikom osiągnie 19,12 funty za 100 litrów standardowego mleka.

Jak przekazała spółdzielnia, spadek wynika z dalszych dysproporcji pomiędzy popytem, a podażą na globalnym rynku. Duże zapasy produktów mlecznych oraz silna konkurencja wywołują silną presję na obniżanie cen.

Johnnie Russell, członek zarządu Arla Foods twierdzi, że najnowsze dane wskazują na stabilizowanie się globalnego wzrostu produkcji mleka. Możliwe jest osiągnięcie stabilności jeszcze w tym roku. Jest jednak zbyt wcześnie, aby przewidzieć czy ten trend będzie kontynuowany w najbliższych miesiącach – podaje thecattlesite.com.

Obniżki w cennikach gigantów nie napawają optymizmem. Z wielką nadzieją wyczekujemy pierwszych wzrostów, świadczących o poprawie koniunktury. Oby nie trzeba było długo czekać na takie sygnały.

Podobał się artykuł? Podziel się!