Oznacza to, że Polska może przekroczyć kwotę produkcji mleka na 2014/2015 prawdopodobnie o ok. 7-8 proc. Kwota wynosi 9,9 mld kg. Produkcja ponad ten limit - to kary za nadprodukcję, które będą musieli zapłacić rolnicy.

W okresie od kwietnia do sierpnia 2014 r. do podmiotów skupujących rolnicy dostarczyli 4,59 mld kg.

ARR ostatecznie podsumowała już rok kwotowy 2013/2014. Ilość skupionego mleka wyniosła 10,076 mld kg., a przekroczenie kwoty wyniosło 167 mln kg, czyli 1,68 proc. Swoje limity przekroczyło niemal 56 tys. rolników. Wyliczono, że za nadprodukcję Polska będzie musiała zapłacić łącznie 46,4 mln euro, co stanowi ok. 194 mln zł. Opłata za przekroczenia kwoty indywidualnej wynosi 30 gr za kg mleka.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapytany w czwartek przez posłów z sejmowej komisji rolnictwa o kary za nadprodukcję mleka, powiedział, że resort rolnictwa podejmuje starania, by rolnicy za ostatni rok kwotowania nie musieli ich płacić.

Komisja Europejska zapowiedziała zniesienie kwotowania mleka od kwietnia 2015 r.

Sawicki tłumaczył, że "gdyby francuski minister rolnictwa dotrzymał publicznie zobowiązań, które daje w rozmowach w cztery oczy, to sprawa byłaby załatwiona". Zaznaczył, że minister St,phane Le Foll już kilkakrotnie mówił, że Francja godzi się, by kar nie było, jednak na plenarnych posiedzeniach w KE stanowisko Francji nie ulega zmianie.

Sawicki zwrócił też uwagę, że mimo iż rolnicy wiedzą, że grożą im kary, i tak zwiększają produkcję w ostatnim roku kwotowania. Jego zdaniem robią to świadomi skutków ekonomicznych, licząc na to, że wyższa produkcja się im opłaci.

Podobał się artykuł? Podziel się!