O rekompensatę mogli ubiegać się dostawcy hurtowi lub bezpośredni, którzy zdecydowali się na zaprzestanie produkcji i sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych.

Jak wyjaśniła rzecznik ARR Nina Mirgos-Kilanowska, z produkcji mleka rezygnują zazwyczaj rolnicy posiadający małą liczbę krów, którym nie opłaca się produkować mleka na sprzedaż. Kwota ta jednak nie przepada i będzie do wykorzystania przez rolników, którzy chcą się specjalizować w tej produkcji.

"Dostępna pula środków finansowych przeznaczonych na ten cel pozwala przyznać rekompensaty wszystkim producentom mleka, którzy złożyli pozytywnie zweryfikowane wnioski" - poinformowała rzecznik w komunikacie.

Do ARR, w dniach 1-15 września 2007 r. wpłynęło 15 200 wniosków, z czego pozytywnie zweryfikowano 14 046 wniosków. Prawidłowe wnioski opiewają na 115 mln 710 tys. zł. Producenci zrzekli się łącznie 90 mln 505 tys. kg mleka.

W tym roku, stawki rekompensat wynoszą: od 1,14 zł za kg w woj. podkarpackim do 1,44 zł za kg w woj. opolskim. W woj. mazowieckim rekompensata będzie wynosiła 1,33 zł/kg, a w woj. podlaskim - 1,47 zł/kg.

Mirgos-Kilanowska wyjaśniła, że indywidualne ilości referencyjne, z których zrzekną się rolnicy, zostaną włączone do krajowej rezerwy i będą rozdysponowane w roku kwotowym 2008/2009.

Rekompensata zostanie wypłacona przez Agencję w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji, na rachunek bankowy dostawcy hurtowego lub dostawcy bezpośredniego.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!