Jeśli zakład zdecyduje się i podejmie wysiłek produkcji w tym systemie i promuje go, musi liczyć się z tym, że inni wejdą na jego miejsce – wyjaśnia Wierzbicki. – Dlatego bez zachęty finansowej ze strony państwa taki system ma naturalne bariery w rozwoju – dodaje.

Liczymy, że projekt związany z produkcją wołowiny w systemie jakości QMP zostanie wpisany do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zostanie uruchomiony system finansowania – tłumaczy Jerzy Wierzbicki. – Zabiegaliśmy o to wsparcie i czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej w tej sprawie – dodaje.  – Dopiero gdy będzie to możliwe, może nastąpić realny rozwój tej produkcji – wyjaśnia Wierzbicki.

Projekt „Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce, zgodnie ze strategią „od widelca do zagrody” ma na celu popularyzację w Polsce wołowiny wysokiej i gwarantowanej jakości produkowanej w systemie QMP.

Prowadzone w ramach projektu badania mają określić szczegółowo, jakiego rodzaju wołowiny oczekuje konsument.  Oczekiwania te dotyczą nie tylko smaku, kruchości czy przydatności kulinarnej mięsa, ale również np. wyglądu, a więc barwy, obecności tłuszczu śródmięśniowego czy zewnętrznego. Oczekiwania te można spełnić, dobierając odpowiednie rasy bydła mięsnego i właściwe żywienie, termin uboju, okres dojrzewania mięsa i sposób ekspozycji do sprzedaży.

Podobał się artykuł? Podziel się!