Klatki do poskramiania bydła, oprócz zapewniania bezpieczeństwa, powinny pozwalać na bezkontuzyjne unieruchamianie kończyn, w celu wykonania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, czy leczniczych, a także być stabilne, odporne na uszkodzenia i ciężar. Dobrze, gdy podłoga klatki wyłożona jest materiałem antypoślizgowym. Ważna jest również mobilność poskromów, co pozwala na łatwe przemieszczanie w gospodarstwie, czy też na większe odległości.

Zakupienie poskromu do gospodarstwa wiąże się z niemałymi kosztami. Cena obecnie dostępnych poskromów na rynku waha się od około 3 tysięcy do kilkunastu, zależnie od rodzaju, a także przeznaczenia. Zakup poskromu, według sprzedawców, opłacalny jest w przypadku stada co najmniej 30 krów. Najdroższe są poskromy, które pozwalają położyć krowę na boku, co stwarza wygodniejsze warunki pracy i umożliwia jej większą precyzję. Cena może wynieść nawet 30 tys. zł. Wysoka ich cena spowodowana jest głównie tym, że nie są produkowane w kraju i sprowadza się je zza granicy.

Niektórzy zamiast zakupu własnego poskromu, decydują się na zlecenie zabiegu profesjonalnym firmom, które przyjeżdżają z własnym poskromem i niezbędnymi narzędziami. Cena zabiegu, liczona od jednej krowy waha się od kilkunastu do około 25 zł, wliczając w to cenę opatrunku. Firmy uzależniają cenę od ilości zwierząt oraz lokalizacji danego gospodarstwa. Podobał się artykuł? Podziel się!