Brakowanie krów mlecznych jest jednym z głównych czynników decydujących o opłacalności produkcji mleka. Zbyt wysokie wartości tego wskaźnika wpływają niekorzystnie na ostateczny wynik ekonomiczny.

Brakowanie można podzielić na dwie zasadnicze kategorie: ekonomiczne i biologiczne. To pierwsze jest świadomym działaniem hodowcy wynikającym z selekcji i mającym na celu podniesienie wartości hodowlanej stada. Natomiast drugie jest niezamierzone, do którego zmusza wynikająca z różnych przyczyn niezdolność do dalszej produkcji.

Zaburzenia w rozrodzie

Jedną z najczęstszych przyczyn brakowania krów mlecznych jest ich jałowość i niezdolność do wydawania potomstwa. Może ona wynikać ze stanów chorobowych układu rozrodczego, stanów zapalnych, czy urazów powstających przy porodzie. Należy pamiętać, że za problemy w rozrodzie w dużym stopniu odpowiada również nieprawidłowe żywienie.

Choroby wymienia

Kolejnym powodem brakowania są choroby gruczołu mlekowego. Zjawisko to dotyczy zazwyczaj krów starszych, choć coraz częściej zdarzają się stany zapalne już u jałowic, co w skrajnych przypadkach musi skończyć się wybrakowaniem pierwiastki ze stada.

Choroby nóg i racic

Mówiąc o przyczynach brakowania nie można pominąć tak istotnego czynnika, jak choroby nóg i racic. Ich występowanie zależy w dużej mierze od systemu utrzymania zwierząt. Często też wynikają z zaniedbania zabiegów pielęgnacyjnych w postaci okresowej korekcji racic. Źle wyrośnięte racice powodują nieprawidłową postawę nóg, co często prowadzi do deformacji stawów. Na odpowiedni stan zdrowotny kończyn w dużej mierze wpływa także prawidłowe żywienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!