PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bydło mięsne - produkcja dla każdego?

Bydło mięsne - produkcja dla każdego? Brak stabilizacji na rynku mleka wpłynął na zdecydowany wzrost zainteresowania chowem bydła mięsnego

Produkcja bydła mięsnego coraz częściej staje się rozsądną alternatywą dla niskotowarowej produkcji mleka. Nad utrzymywaniem opasów w swoich gospodarstwach zaczęli się również zastanawiać producenci trzody chlewnej, którzy stosunkowo niedawno przeżywali kryzys cenowy. Ze względu na rosnące zainteresowanie tym działem produkcji rolnej postanowiliśmy temu tematowi poświęcić nieco więcej uwagi.Brak stabilizacji na rynku mleka wpłynął na zdecydowany wzrost zainteresowania chowem bydła mięsnego. Choć ceny wołowiny w kraju są wciąż o ok. 20 proc. niższe w porównaniu do średniej w UE, to w ostatnim czasie utrzymują się na dość stałym poziomie, pozwalając tym samym na łatwiejsze planowanie produkcji. W pewnym stopniu do utrzymywania bydła mięsnego motywuje również system dopłat bezpośrednich. Zakres płatności zwierzęcych obejmujących grupę bydła do 30 sztuk sprawia, że dotyczą one znacznej części gospodarstw utrzymujących bydło opasowe. Wynika to z dużego wciąż rozdrobnienia gospodarstw produkujących żywiec wołowy. Dlatego też przy mniejszej skali produkcji zaleca się rolnikom zrzeszanie się w grupach producenckich, co pozwala odstawiać większe partie zwierząt, omijając w ten sposób pośredników i wpływając bezpośrednio na wzrost rentowności produkcji.

Polska ma ogromny potencjał w zakresie produkcji bydła mięsnego. Dotyczy to zarówno gospodarstw zajmujących się wyłącznie tym kierunkiem, jak i tych traktujących tę działalność jako dodatkowe źródło dochodu. W wielu gospodarstwach, gdzie głównym kierunkiem działalności jest produkcja mleka, równolegle prowadzona jest produkcja żywca wołowego jako drugi filar zasilający budżet gospodarstwa, szczególnie w okresach dekoniunktury na rynku mleka, z czym mamy obecnie do czynienia.

W pierwszej kolejności proponujemy przeczytać artykuł dotyczący kwestii opłacalności produkcji, czyli zagadnienia, od którego najczęściej zależy rozpoczęcie przygody z tego rodzaju działalnością.

Czytaj więcej: Jak zarobić na opasie?

Następnie przybliżamy najpopularniejsze rasy bydła mięsnego utrzymywane w Polsce. Choć jest ich dość dużo, to należy pamiętać, że nie każda z nich ujawni w pełni swój potencjał genetyczny w danych warunkach utrzymania.

Czytaj więcej: Alfabet ras bydła mięsnego

W produkcji zwierzęcej niezwykle ważną kwestią jest również prawidłowe żywienie, które odpowiada za ok. 70 proc. bezpośrednich kosztów produkcji, na co poświęcimy kolejny rozdział. Na koniec zachęcamy do zapoznanie się z artykułem dotyczącym systemów utrzymania bydła mięsnego w zależności od warunków i możliwości rozwojowych gospodarstwa.

Czytaj więcej: Podstawy żywienia bydła mięsnego

 

Artykuły ukazały się w numerze 9/2016 miesięcznika "Farmer"

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • rolniksamwdolinie 2016-11-07 12:14:47
  Hahiha
  Rozwaliłeś system :)

  rolnik6666
  takie bajki to możesz opowiadać u siebie na wsi pod sklepem. Ale od opowiadania bajek to jest Kobuszewski....
  za dużo grasz w symulatora farmy, weź się lepiej za jakąś konstruktywna robotę
 • Hahiha 2016-11-06 11:04:21
  Rolnik666 co ty za zamęt śmiejesz przy tak młodym cieląt jak ty kupujesz i Prz tym żywieniu .liśćmi od buraków to te byki z głodu wyją a 900 kg to mają po 24 miesiąca ale 2 sxtuki
 • rolnik6666 2016-11-03 14:53:01
  rolniksamwdolinie-jak nie wierzysz to kiedys wrzuce xero faktury i tam jest waga ,kupuje cielaki od faceta u którego krowy ważą podad 800 kg kazda a byk jak urośnie to ma 2 metry wysokosci i trudno go na wage na długosc zmiescic ,na hf ach sie najlepiej wychodzi cielaki sporo tańsze na wyzsza wage urosnie a róznica w cenie max 50 groszy za kg ,jakbym miał pola przeznaczać pod pastwiska na których rosnie po 10 ton pszenicy czy 80 ton buraka z ha i jeszcze do tego utrzymywać krowy mamki tylko po to zeby cielaka wychowac to byłby bardzo cienki interes ,byki utrzymuje na odpadach z produkcji buraków i na pośladzie ze zboza i rzepaku do tego troche siana i tyle ,sa chowane na uwięzi od początku pastwiska nigdy nie widziały bo takowych nie mam ,kiszonka z lisci i wytłoków buraczanych i do tego 3 kilo ospy i to wszysko a w południe kostka siana na 4 szt ,a rano i wieczorem dodatkowo słoma owsiana do jedzenia do kiszonki i tyle w temacie
 • rolniksamwdolinie 2016-11-03 10:03:37
  rolnik6666
  HAHAHAAHA człowieku, do prima aprilis to jeszcze daleko żebyś takie żarciki opowiadał
 • Stan. 2016-11-02 17:09:47
  W nawiązaniu do wpisów z wątpliwościami czy dopłaty mogą być zlikwidowane ?
  Otóż, dopłaty nie są "dobrodziejstwem" wymyślonym dla rolników.
  Dopłaty sa wymyślone dla :
  1. Pracodawców , dopóki pracobiorca (robotnik , urzędnik) może kupic za to samo wynagrodzenie tyle samo produktów - nie żąda podwyżki płac , nie strajkuje , nie "wychodzi " na ulicę ,
  2. dla rządów , a dokładniej dla stabilizacji bydżetu, dopóki nie ma nadmiernej zwyżki cen , to nie ma inflacji i konieczności waloryzacji emerytur, rent i płacy w bydźetówce,
  3. dla właścicieli (udziałowców ) banków, dopóki nie ma inflacji - kapitał jest zachowany , a "żyje " się z marży.
  Dlatego ; w USA za Clintona wprowadzono - dopłaty oraz - do niektórych roślin , obowiązek uzyskania kwoty produkcji,
  w Rosji , za pierwszej prezydentury Putina wprowadzono dopłaty sektorowe , stąd samowystarczalnośc i nadprodukcja pszenicy, samowystraczlność mięsa drobiowego, nieznaczne braki w mleku (8 %),
  Pozdrawiam rolników z tej strony , wobec wielu innych wpisów - do innych tematów- mam taka uwagę ; chłopski (...) spod remizy .

 • rolnik6666 2016-11-02 13:07:11
  jak by tak robił jak pisza w tym artykule to bym zbankrutował ,u mnie kupuje sie 3 dniowego byczka hf ,dostaje preparat mlekozastępczy potem ziarno kukurydzy zmieszane z owsem i siano ,a opas to kiszonka z lisci buraka siano i po 3 kilo ospy na łebka i taki byk za 24 miesiące wazy 900 kg brutto bez zadnych koncentratów i dodatków .
 • podlasiak 2016-11-02 10:55:23
  Dopłaty zostaną zmieni się forma na ekstensywne gospodarowanie bedzie wiecej kasy poto by byśmy buli konsumentami a nie producentami żywności.Stara unia swoich wesprze płatnościami do produkcji a nas czeka los litwinów.
 • On 2016-11-02 10:27:51
  My Polscy rolnicy powiemy "trudno" i tyramy dalej, ale zachód przyzwyczajony do innych warunków nie zgodzi się na całkowite zabranie dopłat. Pewnie będą zmienione, może będzie coś do produkcji ale bez dopłat nie mamy szans z USA i Kanadą.
 • ja 2016-11-02 06:56:04
  Ja mysle ze dopłaty zostaną .Napewno cos pozmieniają ale zeby całkiem zabierać ...?Są jakies informacje na ten temat?
 • myślącyrolnikos 2016-11-01 23:17:54
  czy ktoś z Was pomyślał jak będzie wyglądać hodowla i produkcja roślinna po 2020 roku jak nie będzie dopłat ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!