Większość zakładów pozostawia praktycznie niezmienione cenniki od kilku tygodni. Z jednej strony niektóre punkty skupu narzekają na niską podaż żywca, jednak z drugiej nie zachęcają rolników do sprzedaży wyższą ceną.

Wyraźniejsze zmiany w obrocie żywcem, jak zapewne również w cennikach, możliwe, że nastąpią dopiero w okresie przedświątecznym, kiedy następuje zwykle niemal dwutygodniowa przerwa w normalnym trybie handlu.

W drugiej dekadzie listopada maksymalne ceny buhajów za klasę R wynoszą 13 zł/kg, z kolei za O-klasę zakłady płacą do 12,50 zł. Byki skupowane w rozliczeniu na wagę żywą kosztują maksymalnie 7,20 zł/kg.

Największe zmiany dotyczą jałówek. Za sztuki zaklasyfikowane do klasy R, rolnicy mogą obecnie otrzymać 12,50 zł/kg. Natomiast jałówki, które znajdą się w O-klasie wyceniane są maksymalnie na 11,9 zł/kg.. Najlepsze oferty za jałówki mięsne skupowane w wadze żywej osiągają poziom 6,80 zł/kg.

Aktualne stawki za krowy w rozliczeniu poubojowym w najwyższej wadze osiągają cenę 11,10 zł/kg w klasie R, O-klasa jest wyceniana maksymalnie na 10,8 zł. Najwyższe stawki oferowane za krowy skupowane w wadze żywej wynoszą 5 zł/kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!