Ceny jałówek hodowlanych dostępnych na rynku są jak zawsze bardzo zróżnicowane, co zależy od terminu wycielenia, rasy, czy wydajności matki. Jednak widoczna jest tendencja wzrostowa, co warunkuje naturalnie rosnąca cena mleka.

Najtaniej można kupić jałowicę w bezpośrednim obrocie od rolnika, szczególnie z niewielkich stad nieobjętych oceną użytkowości mlecznej. Ceny takich sztuk zaczynają się już od 4000 tys. zł. W takich przypadkach można opierać się jedynie na informacji pochodzącej od właściciela. Kupowanie jednak takiego „kota w worku” niesie ryzyko rozczarowania jej późniejszą produkcją.

Zakupu jałówki hodowlanej, która przy dobrym układzie jest inwestycją na kilka lat, warto dokonać z pewnego źródła. O zwierzętach pochodzących ze stad objętych oceną użytkowości mlecznej, jesteśmy w stanie uzyskać o wiele więcej informacji dotyczących ich pochodzenia, czy wydajności mlecznej matki. Najwyższą ceną, za którą stoi wysoki potencjał genetyczny, charakteryzują się jałowice pochodzące z importu (Niemcy, Dania, Holandia). Przed dokonaniem wyboru warto wziąć także pod uwagę posiadane w gospodarstwie warunki i zastanowić się, czy są one dostosowane do drogich i jednocześnie bardzo wymagających zwierząt.

- Po niezwykle trudnym dla branży mlecznej roku 2015, aktualnie w związku ze jesiennym wzrostem cen skupu mleka rzędu 20-30 za litr, dało się zauważyć znaczące ożywienie wśród kupujących. Od września 2016 roku do końca stycznia 2017 sprzedaż wzrosła o około 50 proc. względem analogicznego okresu na przełomie roku 2015 i 2016. Nieustannie największym zainteresowaniem hodowców cieszą się jałowice i krowy importowane, głównie z Danii Holandii i Niemiec – twierdzi Ewa Olender – Obiedzińska, Kierownik Działu Marketingu PH Konrad.


Ceny bydła hodowlanego w ofercie PF Konrad wzrosły o ok. 10 proc. w okresie wzrostów cen skupu mleka. Jeśli chodzi o aktualne ceny jałowic hodowlanych pochodzących z importu, najniższe stawki dotyczą jałowic z Niemiec (6300-6600 zł), następnie z Holandii (6700-7000 zł) oraz Danii (7200-7400 zł). Za krowy pierwiastki z tych krajów trzeba zapłacić 7000-7700 zł (ceny netto).

Podobał się artykuł? Podziel się!