- Obecnie za litr mleka otrzymują 3,3 korony (ok. 1,85 zł/l). To bardzo dobra cena, wcześniej nigdy takiej nie było - mówi Søren Hvelplund. Młody rolnik od 5 lat prowadzi gospodarstwo przejęte po rodzicach ukierunkowane na produkcję bydła mlecznego.

W gospodarstwie jest utrzymywane stado 250 sztuk bydła rasy czerwona duńska mleczna, krowy dojne stanowią ponad 100 sztuk.

- Dzięki wysokiej cenie mleka sytuacja gospodarstwa jest dobra. Ale nie planują w najbliższym czasie inwestycji, ponieważ niedawno zakończyłem modernizację obory - mówi rolnik.

Duńczyk zainwestował w budowę nowej obory i zwiększenie stada, postawiła halę udojową 2x25 z „szybkim wyjściem" oraz zainwestował w system żywienia - zakupił wóz paszowy JF Stoll z systemem ścielenia. Średnia wydajność od krowy to niemal 10 tys. litrów na rok.

Również w Polsce rolnicy otrzymują coraz wyższe. - Oddaję mleko do SM Ryki. Za dostawy listopadowe otrzymaliśmy 1,90 zł/l, a podobno za grudzień zapowiada się jeszcze lepiej. Myślę, że więksi dostawcy już teraz mają cenę 2 zł/l, my oddajemy około 700 litrów na 2 dni - informuje nas rolnik z okolic Łukowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!