Z pewnością osoby zajmujące się produkcją żywności, jak i konsumenci zainteresowani tym, co jedzą, słyszeli o produkcji ekologicznej. Szerzej o takim systemie produkcji piszemy w temacie numeru  "Farmera" nr 12/2015. System ekologiczny odnosi się do warunków, w jakich odbywa się produkcja w gospodarstwie. Natomiast systemy jakościowe kładą nacisk na cechy wytwarzanej żywności. Oczywiście to, w jakich warunkach są utrzymywane zwierzęta, jest bardzo ważne, jednak certyfikacja wymaga wytwarzania produktu o powtarzalnej wysokiej jakości.

W Polsce funkcjonuje kilka systemów jakościowych, w których mogą brać udział producenci i przetwórcy. Zalicza się do nich m.in integrowana produkcja roślinna, system "Jakość Tradycja", "Pork Quality System". Istnieje również system jakościowy skierowany specjalnie do producentów oraz przetwórców wołowiny: "Quality Meat Program". Jest to system, w ramach którego produkowana jest wołowina najwyższej jakości.

Jak mówi Tomasz Tymiński, zajmujący się produkcją żywca wołowego z certyfikatem QMP, ważną zaletą uczestnictwa w systemach jakości jest możliwość uzyskania dodatkowych punktów w rankingach PROW 2014-2020. Za udział w unijnym lub krajowym systemie jakości przyznawane są bowiem 2 punkty w rankingach osób starających się o pomoc w nowej perspektywie finansowej.

WARTO ZACZĄĆ

O to, jak zaczęli swoją przygodę z systemem jakości QMP, zapytaliśmy dwóch producentów żywca - Tomasza Tymińskiego oraz Józefa Wojewódzkiego:

- Wszystko zaczęło się od tego, że wstąpiłem do Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, w której to organizacji aktualnie aktywnie działam. Dowiedziawszy się o certyfikacji QMP, pomyślałem, że jest to jakaś perspektywa dla polskiego rolnictwa oraz dla mnie samego. Jeśli chodzi o sferę jakości, pozwala ona promować wołowinę. Jest również kwestia ceny, bo za certyfikowany żywiec rolnik otrzymuje dodatkowe pieniądze - opowiada Józef Wojewódzki.

- Jestem członkiem PZPBM, brałem udział we właśnie zakończonym projekcie "Od widelca do zagrody". Taką drogą dowiedziałem się o certyfikacji QMP i wszedłem w to. Uzyskanie certyfikatu nie jest trudne, pod warunkiem, że spełnia się podstawowe warunki dobrej hodowli bydła mięsnego - mówi Tomasz Tymiński.