W wyniku rozmów między premierem Chin Li Keqiangem, a prezydentem Brazylii Dilmą Rousseff, oba kraje zgodziły się na zmodernizowanie grupy roboczej w ramach podkomisji handlu Komitetu Wysokiego Szczebla Koordynacji i Współpracy Chiny-Brazylia w celu promowania wymiany handlowej. Do porozumienia doszło podczas oficjalnej wizyty premiera Chin w Brazylii.

Umowa ma przede wszystkim zobowiązywać obie strony do dalszego ułatwienia dwustronnej współpracy w zakresie towarów i usług, w tym przetwórstwa spożywczego, energii odnawialnej, rolnictwa oraz hodowli bydła. W oświadczeniu, obie strony obiecały zwiększyć wymianę handlową wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu.

Od lipca 2012 roku eksport brazylijskiej wołowiny do Chin został zawieszony. Jednym z postulatów Brazylii jest zniesienie embarga. Od lipca zeszłego roku brakowało podpisania protokołu sanitarnego, który został właśnie uzupełniony. Oba kraje zapowiadają wznowienie eksportu brazylijskiego mięsa do Chin w najbliższym okresie.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że Brazylia wkrótce będzie miała 26 zakładów mięsnych posiadających zezwolenie na eksport do Chin. Brazylijski rząd szacuje, że wartość rocznej sprzedaży może wynieść nawet 520 mln dolarów.

Chiny i Brazylia zobowiązały się prowadzić regularne konsultacje na temat odpowiednich polityk makroekonomicznych, a także międzynarodowych i regionalnych problemów finansowych.

Import wołowiny w Chinach z roku na rok zwiększa się. Jeżeli tendencja ta się utrzyma, Chiny (wraz z Hong Kongiem) będą importować więcej wołowiny niż USA, które obecnie importujący najwięcej wołowiny na świecie. Rząd chiński wprowadził w życie plan wspierania krajowej produkcji wołowiny i dlatego w 2015 r. produkcja wołowiny w Chinach ma się zwiększyć do 7,17 mln ton (o 11 proc. w porównaniu z 2011 r.), a do 2020 r. – do 7,86 mln ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!